Hands-On

Vianočné plastové ozdoby z výpredaja alebo skrátka z obchodu s nálepkou „som gýč nič iné dnes nekúpiš“ sú takmer samozrejmosťou, ale nemusí to tak byť. Nechápte ma zle, gýč je podľa mňa super, ak je správne využitý, ale na Vianoce je ho asi až príliš. Tento rok som chcela maličký živý stromček v kvetináči, aby sme sa z neho mohli tešiť dlhšie, taký si zaslúži aj zmysluplnú výzdobu.

Tento materiál mi dlho sedel v dielni a túžobne čakal na svoj údel. Je to stará preglejka, ktorú som vlastnoručne otrhala z nábytku na vyhodenie. Posledných pár mesiacov ma trápila predstava toho, ako veľa starého materiálu mi stojí skladom, a tak som si povedala, že ručne robené vianočné ozdoby by mohli byť pekný spôsob ako ho oživiť. Na takéto ozdoby stačí preglejka podľa vlastného výberu, pekná a lacná je napríklad topoľová, je bledá a dá sa pekne farebne doplniť. Zíde sa vám aj ručná lupienková pílka, duvilax, farba (podľa vlastného uváženia), vŕtačka, vypalovačka, nejaký ten prírodný motúz alebo tenká drevená lišta. Ja som si v tomto prípade trošku išla po svojom a tvary rúk som vyrezala na pásovej píle, ale ak zatúžite po podobnom tvorení a nemáte pásovú pílu, môžete si jednoduchšie tvary odpíliť aj ručnou pílkou.

Zvyšné ozdoby, ktoré vidno na fotkách, boli väčšinou darčeky, alebo pôvodne vôbec neboli určené na vianočné ozdoby, ako napríklad drevený psík (kľúčenka) no náhoda spôsobila že sa z nich stali netradičné ozdoby namiesto toho, aby šli do smetí. No nepýtajte sa ma prosím, prečo mám na stromčeku ruky.. pretože to je čudné asi preto..

 

By Mya Javorkova

Mya is a recent set & costume design graduate, crafts and art lover, and a DIY-ist: a person with the urge to make and build things out of anything with her own two hands. http://www.sashe.sk/woodbug

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *