Na slovíčko s.. Zuzana Kanisová

Ako vyzerá tvoj bežný pracovný deň, od rána až do večera?

Každý deň je viac menej iný a častokrát sa nedá úplne predvídať. Záleží hlavne od toho, na čom momentálne pracujem, či je to TV projekt alebo nejaké fotenie, vyberanie outfitov pre klienta …. Vždy sa sa ale snažím byť maximálne organizovaná a mať nad vecami akú – takú kontrolu. Pevný pracovný čas u mňa neexistuje. Častokrát začínam skoro ráno a končím neskoro v noci bez ohľadu na to, či je pracovný deň alebo víkend. Veľké pozitívum je, že si veľké množstvo práce plánujem podľa seba.

Čo ťa na tvojej práci baví najviac a čo najmenej?

Najviac ma baví, že práca stylistu je kreatívna. Vytvoríte si víziu a snažíte sa ju vizuálne zrealizovať v podobe nafoteného editoriálu, celebrity na TV obrazovke, atď… Je to taká hra. Samozrejme, to je zjednodušený popis. Stylista je regulérna profesia a má svoju pracovnú náplň. Nie je to o tom, že máte radi módu, radi nakupujete, je to vaše hobby a tak ste teda stylista, čo si často ľudia myslia. Za jednou fotkou alebo oblečeným TV programom je množstvo práce a prípravy– hľadanie, zháňanie a objednávanie vecí, komunikácia s návrhármi a značkami, režisérom, celebritami, produkciami, časopismi, fotografmi, vizážistami, hair stylistami a napokon samotná realizácia, ktorá je výsledkom tímovej práce. Čo sa na prvy pohľad nezdá, táto práca je fyzicky pomerne náročná. Zháňanie a nosenie vecí dá častokrát poriadne zabrať, čo si odnesie hlavne chrbát.

Bola tvoja práca vždy hladkým plachtením, alebo si mala aj chvíľky, keď si to chcela celé vzdať?

Prácu v móde skôr prirovnám k ceste. Od mladosti som chcela po nej ísť a dobrovoľne som si ju vybrala. Začínala som ako módna návrhárka a navrhovaniu sa venovala niekoľko rokov. Vždy som chcela pracovať v nejakou svetovom módnom časopise, čo sa mi splnilo keď som sa presťahovala do Prahy a posobila v bývalom vydavateľstve Stratosféra (Harper’s Bazaar, Cosmolitan, Esquire) ako módna redaktorka. Po roku mi táto práca nedávala absolutne žiaden zmysel a nebavila ma. K stylingu som sa následne vrátila až po 6 rokoch, ktoré som strávila v reklame so zistením, že ma to aj tak ťahá k móde. A odvtedy ma to drží.

Ako najradšej relaxuješ a naberáš energiu?

Čítaním, cvičením jogy, s rodinou a so psíkmi. Čím som staršia, tým viac potrebujem ticho a pokoj.

cid_1dda4746-8c02-4b6a-8b3a-5de571f97ac3

Máš za sebou niekoľkoročné skúsenosti, ešte ťa niečo pri práci dokáže prekvapiť?

Prekvapenia prichádzajú vždy bez ohľadu na to, ako dlho túto prácu robíte. Nedajú sa ovplyvniť, akurát sa dá vybudovať zdravší postoj a istý nadhľad.

Čo nosíš najradšej?

Môj šatník je taká uniforma v pozitívnom slova zmysle. Keď celý deň strávite s rôznymi vecami, štýlmi, materiálmi, strihmi, farbami, tak často v súkromí uprednostňujete jednoduchosť. Šatník na bežné nosenie mi tvoria navzájom kombinovateľné veci ako saká, skinny džínsy, košele v pánskom strihu, kašmírové svetre, čižmy a tenisky. Všetko v čiernej, bielej, bledošedej, tmavomodrej a army zelenej. Na večer mám najradšej little black dress alebo smoking. A samozrejme vysoké podpätky.

Máš vo svojom šatníku vec, ku ktorej ťa viaže nejaký sentiment alebo dôležitá spomienka?

Čo sa týka vecí na oblečenie, nie som veľmi sentimentálna. Spomienky vo mne vyvolávajú skôr parfémy alebo šperky. Väčšinou nosím len prstene – všetky som dostala a každý má pre mňa osobnú hodnotu. Slúžia ako talizmany a verím, že ma ochraňujú. Najväčšiu hodnotu majú tie od mamy.

Ak by si mohla raz stajlovať nejakú svetovú celebritu, kto by to bol?

Hudobná skupina Rammstein alebo Depeche Mode.

Blížia sa Vianoce, v Amerike oslávili prednedávnom Deň vďakyvzdania.. Je niečo špeciálne, za čo si vďačná tento rok ty?

Za zdravie, za príležitosti a za to, že je mier. Verím, že to tak bude aj budúci rok.

….

Zuzana Kanisová je vyhľadávaná módna stylistka, od ktorej si nechávajú radiť mnohé známe tváre. Miluje jógu, vegánsku kuchyňu, svojich psíkov a nadčasové, ľahko kombinovateľné kúsky. Hoci vyštudovala právo, jej skutočnou láskou bola už od detsva móda, a tak je tomu dodnes.

Photo: Patrícia Kvasňovská

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.

1 comment

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *