Interviews Lifestyle Women Inspiring Women

Na slovíčko s.. Tamara Šimončíková Heribanová

Ako zmenilo a ovplyvnilo materstvo tvoj život a životný štýl?

Úplne. Všetko sa zmenilo a už aj také banálne ako vyjsť von netrvá 20 minút- sprcha, účes, majkap, outfit inkluzive- ako predtým, ale pri troche šťastia hodinu. Zrazu sme tu dve, v poradí- najskôr ona, potom ja. Až teraz vidím ako málo som o materstve vedela a ako zbytočné by aj bolo študovať stovky kníh, pretože vždy je to len a len Tvoj príbeh, len a len Tvoje dieťa, len a len Tvoj svet. A všetko sa tak rýchlo mení, každý týždeň prináša nové zvuky, nové druhy dotykov, úsmevov, pohľadov, plačov a potom tie centimetre. Pozerám na fotku z januára, vidím maličké babätko, pamätám na jej vôňu a už je iná, stále krásna, ale iná a už skoro dvojnásobne veľká, plus štyri zúbky. Zrazu sa vyznám v produktoch, o ktorých existencii som ani nechyrovala, zrazu sledujem instagramy mamičiek, teším sa z ich roztomilých detí, je mi úplne jasné, že som niekto iný, že to je neskutočne intenzívne, dokonale krásne so všetkými tými situáciami, ktoré sa zdajú byť v prvej sekunde alarmujúce. Zrazu zbožňujem veľké vrecká, moje pohodlné topánky a ten pocit, keď mám čas použiť aj kondicionér.

Ako sa dajú práca, manžel a materstvo skĺbiť dokopy? Máš nejaký recept na to, ako sa to dá celé vyvážiť?

Nemám. U mňa je to nejak tak, že sa snažím robiť keď malá spí. Stretká si dávam v rámci kočíkovania, alebo na miestach, kde môžeme byť spolu a som vďačná, že mám super muža a rodinu, ktorá pomôže keď musím ísť niekde bez Emilky.

Vychutnávaš si materstvo tak, ako si si plánovala alebo ťa aj niečo prekvapilo?

Dennodenne ma prekvapujú rôzne veci. Materstvo je u mňa o objavovaní, nových podnetoch a radosti. Nedá sa tu až tak plánovať, i keď predsa, môj celoživotný plán je žiť v láske. Byť v úlohe mamy si vychutnávam, niekedy sa potrápim, niekedy som strašne unavená, niekedy… ale je to paráda. Za nič by som nemenila.

 

Žijeme v dobe, keď vďaka internetu sme neustále bombardovaní komentármi od iných žien o tom, ako vyzeráme, čo jeme, aké sme matky.. Máš s tým nejaké skúsenosti a ak áno, ako predísť tomu, aby sa ti takéto veci nedostali pod kožu?

Nemám s tým žiadne skúsenosti. Práve naopak. Keď som dala na môj instagram fotku, kde som mala nevhodnú nosičku, rozpútala sa pod fotkou siahodlhá ale slušná, konštruktívna diskusia, ktorá vyústila návštevou Aničky Strike, ktorá mi ešte v ten deň požičala šatku a ergonosič. Toto je len jeden z príkladov. Vo svojom okolí mám kopec skvelých žien, aj vo svete algoritmov mám šťastie na fajn ľudí. Samozrejme, že neopodstatnené hodnotenia, odcudzovania, hejtovania budú na svete popri všetkom tom inšpiratívnom a povzbudzujúcom a na tom nič nezmením. Ale dávať tomu priestor na rozmýšlanie či brať si to k srdcu, na tom sa nechcem spolupodielať. Kritický názor je však pre mňa dôležitý ak je mienený dobre, sebareflexia a vôla byť lepším človekom je pre mňa dôležitá.

Blížia sa Vianoce a koniec roka 2016. Čo pre teba znamenal?

Bol to krásny rok plný radosti, únavy, prekvapení, ale najmä lásky. Stala sa zo mňa mama a som nesmierne vďačná, za každý deň v tomto roku.

Tamara Šimončíková Heribanová je slovenská spisovateľka, novinárka a moderátorka. S manželom, módnym fotografom Branislavom Šimončíkom, má dcéru Emilku, ktorá v januári budúceho roka oslávi svoj prvý rok. Miluje módu, cestovanie, umenie a svoju sestru Babsy.

Photo: Branislav Šimončík

You Might Also Like