California Dreamin’

/GUEST POST BY ALEXANDRA RYMŠINOVÁ/ Roky som snívala o precestovaní Kalifornie. V hlave som mala pevne zasadenú predstavu o epickom výlete po celom štáte s bandou kamošov, akoby sme sa vrátili do obdobia po maturite a nevedeli čo s načatým letom. Táto romantická myšlienka krachovala vždy na dvoch veciach – 1. Nedokázala som sa z rozbehnutého pracovného kolotoča vytrhnúť na viac ako len predĺžený víkend a 2. Nikto z mojich kamarátov sa už necítil na odsúvanie pracovných povinností, partnerov a partneriek, hypoték a podobných dospeláckych záležitostí. Či už išlo o môj workoholizmus alebo nedostatok slobodomyseľných kamarátov, rok čo rok bol tento sen odkladaný do bližšie nešpecifikovaného “budúcna”. Uznávam, nachádzam sa už vo veku kedy dostávam do schránky viac svadobných oznámení ako letákov zo supermarketu a tiež mám hypotéku a povinnosti. Ale rozhodla som sa môj cestovateľský sen nenechať len tak. Pobalila som si kufre, byt som dala do krátkodobého podnájmu a s obrovským nadšením som sa vydala za známou smerom do LA LA landu.Pred odletom mi veľa kamarátov dávalo cenné rady na cestu. Od typických vecí ako nejesť cukríky od cudzích ľudí až po reálnejšie, užitočnejšie odporúčania konkrétnych miest a podujatí. Všetci sa však zhodli na jednom – v USA strašne priberieš! Majú tam otrasnú stravu! Priznám sa, že minimálne polovica váhy môjho kufra bola vďaka týmto dobre mieneným radám využitá na prepravu mojich obľúbených zdravých ingrediencií, tzv. balík na prežitie foodblogera. Nikdy by som teda nečakala, že moja cesta naprieč Kaliforniou bude jeden úžasný gurmánsky zážitok a popri rozoberaní denného menu s čašníčkou sa dozviem ako mi môžu odľahčiť dresing na mojom organickom šaláte s kuraťom z voľného výbehu a ako bonusový dezert denného menu môže byť samozrejme aj bezlepkový. Určite mi pomohol aj fakt, že už dávno nie som ten študent po maturite a môžem si dovoliť aj niečo iné ako akciové menu z McDonaldu. No dobré jedlo z kvalitných surovín tu bolo doslova na každom kroku a ja som vôbec nechápala, odkiaľ pramenia tieto názory o otrasnom stravovaní. Všetko bolo organické, prírodné, non-GMO, v bezlepkovej verzii a podobné vychytávky, až mi to občas prišlo vtipné a mierne prehnané. Ale americká snaha uspokojiť každého jedného zákazníka je prinajmenšom chvályhodná. Bez ohľadu na to, či sme prechádzali menším mestom alebo hľadali rýchle občerstvenie po 4 hodinovej prechádzke Grand Canyonu, všade sa dalo objednať moderné zdravé jedlo plné nádherných ingrediencií.

Reštaurácie sa navzájom predbiehali v originálnejšom a lákavejšom sezónnom menu, kuchári sa tam neboja bežne spojiť Japonsko a Taliansko na jednom tanieri. Fantázii sa tu medze nekladú a vďaka obrovskému množstvu prisťahovalcov tu nájdete reštaurácie s exotickými kuchyňami, za ktorými by ste inak museli cestovať tisícky kilometrov. Vo väčších mestách boli rôzne svetové kuchyne zhromaždené do štvrtí ako Little Italy, Chinatown, Koreatown, Little Armenia, dokonca Little Etiopia. Keby bolo na mne, vytvorím si tam aj svoje Little Slovakia, ale tento nápad si ešte nechám nejaký čas odležať v hlave. Ak som mala to šťastie, že sme sa v niektorom meste zdržali dlhšie, urobila som si čas na návštevu farmárskych trhov a nakúpila voňavé sezónne ovocie a zeleninu, z ktorých je radosť pripravovať akýkoľvek pokrm. Mojej spolucestovateľke a parťáčke veľmi chutila moja kuchyňa, a tak som od nej dostávala dostatok priestoru a možností na prípravu domácej stravy. V žiadnej inej destinácii pre mňa doteraz nebolo takto jednoduché dopracovať sa ku kvalitným, zrelým produktom za normálne ceny, mimochodom plne porovnateľnými s cenami obchodov zameranými na farmárske či organické potraviny v Bratislave.Po 6tich týždňoch som sa s ťažkým srdcom vracala domov, americký sen vo mne žije doteraz. Naveky ostanem očarená pohodovými vibráciami tejto krajiny nekonečných možností a raz sa tam určite ešte vrátim. S Little Slovakia, aj bez.

xxx

Alexandra Rymšinová je fotografka (www.rymsinova.com) a foodie (www.spoondelight.com) žijúca v Bratislave. Okrem fotoaparátu k nej neodmysliteľne patria túlavé topánky, vďaka ktorým rada spoznáva svet a dobré jedlo. Sledovať ju môžete aj na jej sociálnych médiách: Instagram, Facebook – Rymsinova, Spoondelight.

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.