Interviews Lifestyle

Na slovíčko s.. Romi Klimeková

To, ako bývame, nie je náhoda. Každý človek si podvedome vyberá priestor, v ktorom žije alebo pracuje a tento priestor nás ovplyvňuje viac, ako si dokážeme predstaviť. Vplýva na našu osobnosť a náladu, rovnako ako naša osobnosť vytvára alebo pretvára naše okolie. Interiérový dizajn sa najčastejšie rieši v spojení s finančnými možnostiami a funkčnosťou, čo ale neznamená, že neexistujú možnosti, ako si ho prispôsobiť. Láske k interierérovému dizajnu a stylingu podľahla Romi Klimeková, žena, ktorá je inšpiráciou aj pre mňa.

Čo je pre teba základom dobrého bývania?

Určite kvalitný základ, ktorý dáva celému priestoru charakter a pridanú hodnotu. Aj svojím klientom vždy odporúčam,aby investovali do dobrej podlahy, obkladov, svietidiel…Ak je dobrý základ nadstavba už ide ľahšie a netreba potom dohánať a špekulovať pri mobiliároch. Ani tá najlepšia sedačka alebo kreslo nevynikne na nepeknej podlahe. A dôležitá vec – kreslo, stolík a podobné veci môžete kľudne dokúpiť alebo vymeniť neskôr, s podlahou a obkladom výmena už tak jednoduchá nebude…

Ktoré miesto vo tvojom byte je tvoje najobľúbenejšie a prečo?

Ja mám rada úplné celý svoj/náš bytík. Kým som ho zariadila a dotiahla do stavu spokojnosti, trvalo to 5 rokov. Kúsky som mala vyhliadnuté úplne všetky, ale nakoľko som investovala do kvalitnejších vecí, nakupovala som ich postupne. Prvé dva roky som žila doslova na matraci len s hotovou kuchyňou, kúpeľnou, toaletou a mojim dlho vysnívaným svietidlom od Inga Maurera.

Ale ak konkrétne miesto, mám rada náš čítací kútik s kreslom Cité, ktoré navrhol Jean Prouvé a dnes ho predáva Vitra.  Som šťastná, že som sa ho dočkala, je veľmi pohodlné a je radosť v ňom sedieť. Momentálne ho najviac užíva a využíva náš pes Hugo, nakoľko ja travím väčšinu času pri práci za počítačom.

Aká estetika ti je blízka? 

Mám rada nadčasové a jednoduché veci, pre niekoho možno strohejší dizajn, ale pozerám sa na veci z hľadiska, či ma to bude baviť aj o 5 až 10 rokov. Neinklinujem príliš k ozdobnosti a preplácanosti, neobľubjem veľmi farebné veci, farebnosť mám rada jedine pri obrazoch.

Máš v byte kúsok, ku ktorému ťa viaže nejaké špeciálne citové puto? 

Jáj, tažká otázka, ku každej jednej veci mám svoj príbeh. Ale veľkú radosť mi už 6 rokov robí spomínané svietidlo Zettel ‘Z 5 od Inga Maurera a tiež posledné kúsky, ktoré nám pribudli do chodby – otoman Febo od Maxalto, alebo svietidlá od Menu a Flos.

Aký štýl je na Slovensku najnáročnejší pre dostupnosť a zariadenie? 

Myslím si, že dnes v dobe prepojenia takmer celého sveta sa už dostaneš naozaj k čomukoľvek. Riešila som už špeciálne kauri drevo, ktoré je len na Novom Zélande, obaly na servítky z USA… Náročnejšia je skôr ich dostupnosť a následne predraženie tovaru z krajín mimo EÚ. Pre mňa je však Európa stále mekka dizajnu a krásnych vecí. Tiež máme veľa lokálnych značiek a šikovných ľudí, ktorí vedia vyrobiť naozaj krásne veci a priamo na mieru. Náročnosť alebo skôr obmedzenia vidím vo financiách. Slováci si buď hneď alebo nárazovo nemôžu dovoliť kvalitné dizajny, alebo ak aj áno, mentalita investovania Slovákov do bývania nie je ešte tak vyspelá ako v iných krajinách. U nás u väčšiny víťazí auto, oblečenie…

Vymaľovať alebo vytapetovať?

Oboje, len s vkusom a na správnych miestach. A v každej miestnosi si treba zvoliť, či pôjde tapeta alebo nejaká zaujímava farebnosť, nie všetko naraz.

Existuje nejaká nová technológia, látka alebo vychytávka, ktorá ťa v poslednej dobe zaujala?

Mňa fascinuje skôr spracovanie materiálov ako kameň, drevo… Dnešné technológie a úpravy nemajú hranice. Tiež sa mi páči neustále viac prepojení umenia, dizajnu a interiéru. Či už v podobe krásnych kolekcií tapiet, kedy sú na návrhy oslovený umelci/maliari a s tapetami, ako si my pamätáme z minulosti, to už naozaj nemá nič spoločné. Módny návrhár Raf Simons napríklad navrhol látky pre Kvadrat, ktoré použila na svoje výrobky značka Gubi a takto môžem menovať ďalej.

Aké triky by si odporučila, aby byt či dom nepôsobil stiesneným dojmom?

Určite mať svetlý základ na stenách, ideálna je teplá biela farba. A s rozvahou používať pastelové a krikľavé farby na steny, ideálne vôbec. Ak už, skôr tlmené farby alebo pekné tapety, ktoré dodajú priestoru útulnosť a punc. Tiež sa treba vyhýbať preplneniu priestoru a naozaj mať doma len nábytok, ktorý sa využíva alebo ma svoju funkciu. Dodržiavať poriadok a nezahlcovať byt/dom rôznymi lapačmi prachu.

A na záver by ma zaujímalo, odkiaľ čerpáš pri svojej práci inšpiráciu..

Všade. Veľmi ma inšpiruje cestovanie, mestá a v nich pekné miesta, hotely, reštaurácie, galérie, príroda a v neposlednom rade knihy,  tiež moje obľúbené magazíny a pinterest.  Snažím sa chodiť s očami otvorenými dokorán.

xxx

Romana Putera Klimeková 

Romi žije so svojím manželom a psom v Bratislave. Je vyštudovaná právnička, no už niekoľko rokov sa venuje sa interiérovému dizajnu. Miluje matchu, zelený čaj, vegetariánske jedlá a jemné šperky. Je známa svojím perfekcionizmom, zmyslom pre detail a poriadok. Má rada cestovanie, umenie a dizajn. V roku 2008 založila občianske združenie Pes v núdzi, v rámci ktorého sa snaží dať týraným a opusteným psíkom šancu na lepší život. Sledovať ju môžete na Instagrame @romiklimekova.

Photo: Nicole Lieskovská, interiér Marika Tonbogirl Majorová

 

Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.

You may also like...