Fashion Interviews

Kristína Činčurová: Módny svet jej leží pri nohách

Je mladá, krásna, cieľavedomá a úspešná. A teraz už aj svetová. Bývalá Miss Slovensko Kristína Činčurová sa len pred pár dňami vrátila z Paríža, kde predvádzala hneď na niekoľkých prehliadkach počas prestížneho týždňa módy haute couture. Tá najväčšia pocta sa jej ale dostala u libanonského návrhára Elieho Saaba, ktorého prehliadku uzatvárala ako nevesta. O svojich bezprostredných pocitoch porozprávala v exkluzívnom rozhovore.

Byť modelkou na plný úväzok je určite náročnejšie, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Čo ťa na tvojej práci baví najviac a naopak, čo najmenej?

Odkedy sa pohybujem v módnom biznise, mnohokrát sa mi podarí dostať sa do kontaktu so značkami a návrhármi, ktorých milujem a obdivujem. Baví ma tiež fakt, že mám vďaka svojej práci šancu cestovať a spoznávať nových ľudí. Čo mi naopak prekáža je to, že práve kvôli častému cestovaniu trávim veľmi málo času doma – chýba mi moja rodina a najbližší priatelia. Trošku mi tiež prekáža nevyspytateľnosť tejto práce, i keď časom som si aj na ňu zvykla a začala som ju brať pozitívne. Niekedy je dobré nevedieť, čo nás čaká v najbližších dňoch a nechať sa tak prekvapiť. Napriek všetkému to ale stojí za to. Žijem si svoj sen a  svoju prácu si dokážem naozaj užívať. Musím však uznať, že sa mám stále ešte čo učiť a na čom pracovať. Tak dúfam, že sa mi to podarí a budem mať na to dostatok príležitostí. Práca modelky dokáže človeka naučiť naozaj veľa, a preto sa z nej vždy snažím vziať si čo najviac.

Č​o bookingu takej haute couture prehliadky predchádza?​ 

V danom meste, kde sa koná fashion week mám vždy agentúru, ktorá mi posiela zoznam castingov, ktorých sa potom zúčastňujem. Pri tých veľkých castingoch ma v prípade záujmu zavolajú späť, dostanem tzv. callback, kde ma klient znovu uvidí a vyberie si už dievčatá, ktoré chce posunúť ďalej. Zvykom ale je len jeden casting, po ňom nasleduje fitting, na ktorom si priamo u návrhára vyskúšame konkrétne šaty, ktoré by sme na móle predvádzali a ak sa mu definitívne páčime, tak nás na prehliadku potvrdí. To ale nikdy nie je isté. Mnohokrát sa mi stalo, že som mala fitting, potom ma potvrdili a deň pred prehliadkou ma zrušili. Dokonca som počula o tom, ako dievčatá zrušili pár hodín či minút pred samotnou prehliadkou. V tomto biznise človek nikdy nevie, je rýchly a nevyspytateľný, tak ho aj treba brať a na nič sa nespoliehať. Celý tento proces zbehne počas fashion weeku veľmi rýchlo – v priebehu 3, maximálne 4 dní.

Ako vyzerá ​tvoj bežný deň počas týždňov módy?​

​Všetko záleží najmä od toho, čo ma čaká, keďže počas fashion weeku sú dni rýchle a nabité. Väčšinou mám v jeden deň prehliadku a zároveň fitting na nejakú ďalšiu. Môj typický deň počas je v tomto obodbí dosť ubehaný a uponáhľaný. Ráno sa osprchujem, naraňajkujem a odídem z bytu, do ktorého sa vraciam až neskoro večer. Keď som však už na mieste konkrétnej prehliadky, tak sa snažím spomaliť, zrelaxovať a užiť si prítomný moment v backstagei a následne na móle.

Pripravuješ sa nejako špeciálne pred prehliadkami? 

Pred samotnou prehliadkou sa vždy snažím spať aspoň 8 hodín a byť oddýchnutá, ale keďže mávam problémy so spánkom, nie vždy sa mi to podarí. Čo sa týka stravy a cvičenia, to sa veľmi neodlišuje od mojich bežných dní mimo fashion weekov, keďže sa skoro vždy stravujem veľmi zdravo a pravidelne cvičím. To by som skôr povedala, že počas fashion weekov cvičenie občas vynechávam. Ale pohybu mám v rámci behania po castingoch viac než dosť. Pred prehliadkou určite nesmie chýbať nejaká tá starostlivosť o pleť v podobe masky na tvár.. 😉

Pred pár dňami si sa vrátila z Paríža, kde si predvádzala haute couture modely pre návrhárov ako Guo Pei, Celia Kritharioti či Yanina Cuture. Každá z nich mala určite niečo do seba, ale byť za nevestu a uzatvárať jednu z najlukratívnejších prehliadok, Elieho Saaba, o tom snívajú asi mnohé. Kedy sa rozhodli, že to budeš práve ty? 

Mala som to šťastie, že Elie Saab si ma vybral počas castingu ako modelku, ktorú potrebovali počas vytvárania lookov na novú kolekciu. Takúto modelku som im robila už predchádzajúcu sezónu počas fashion weeku prêt-à-porter SS2018, vtedy si ma ale na prehliadku nevybrali. Túto sezónu počas haute couture sa mi to však podarilo, čomu som až do poslednej chvíle nedokázala uveriť. A to, že budem uzatvárať šou v tých prekrásnych svadobných šatách, tak to som nečakala už vôbec! Popravde, doteraz si nedokážem uvedomiť, že sa mi takto splnil sen a cítim neskutočnú vďaku, že som to mohla zažiť. Bol to neskutočný zážitok, ktorý som si v tej chvíli kvôli stresu síce veľmi neužila, ale radosť, ktorú prežívam doteraz nedokážem ani slovami popísať. Naozaj to pre mna znamená veľa a dúfam, že ešte budem mať niekedy takúto príležitosť. Celá táto skúsenosť ma motivovala ešte viac, že to všetko, čo mnohokrát musíme obetovať, má nejaký zmysel, a že sny sa napokon naozaj plnia.

Tieto dni tráviš doma s rodinou, čomu sa určite veľmi tešíš, čo ťa čaká po pracovnej stránke?​
Najbližšie ma čaká niekoľko dní strávených v Miláne a práca pre značku Dolce & Gabbana, pre ktorú som už niekoľkokrát pracovala ako modelka pre ich e-commerce a advertising. Potom by som chcela naplno popracovať na vylepšení svojho booku, získať nejaké nové fotky, aby som sa tak dobre pripravila znova na Paríž, kde sa bude koncom februára konať ready-to-wear fashion week. Tak mi prosím držte palce!

xxx

Photo: Maria Markezi, The Impression, Vogue

You Might Also Like