KID. Detský Shop Up.

Posledný marcový víkend bude patriť dizajnu pre deti. Bratislava uvíta prvý veľký predajný event dizajnových značiek pre deti, ktorý sa bude konať 24. – 26. marca 2017 v Starej tržnici. Kid. shop up je prvým podujatím svojho druhu na Slovensku a svojou prítomnosťou ho podporia aj tri známe mamy, milovníčky dizajnu a ambsádorky projektu – Tamara Šimončíková Heribanová, Kristína Farkašová a Ivica Jusková. Tak som ich trošku vyspovedala. 

Čo sa vás na tomto projekte oslovilo najviac a prečo si myslíte, že by ho mali prísť ľudia podporiť?

Tamara: Keď mi Marika Majorová a Milada Halová pred pár mesiacmi predostrelili ich plány, bolo mi jasné, že to dotiahnu do im vlastného konca, čo znamená výnimočného, do detailu premysleného a zrealizovaného. Spolu s ďalšími troma mamami vzniklo skvelé zoskupenie. Potešila som sa, že môžem byť takejto priekopníckej záležitosti v oblasti detského-dizajnového-hravého-na kvalitu-upozorňujúceho, súčasťou. A potom sa to už sypalo. Smršť radostných správ. Tak napríklad, že prvý raz budú uznávaní a svojim rukopisom silní dizajneri ako sú Lenka Sršňová, Michaela Bednárová, Martin Hrča tvoriť pre deti špeciálne v rámci kid. shop up-u. Alebo, že z Paríža pricestuje známa dizajnérka hodvábnych doplnkov, Zuzana Mikytová, ktorej tvorbu roky obdivujem. A vôbec, prísne vybraných viac ako 50 značiek zo Slovenska a Čiech s nádhernými poctivo zhotovenými výrobkami. A ten sprievodný program! Workshopy kreslenia so SNG, workshop s Lenkou Sršňovou, talkshow Kristíny Farkašovej, detská škola varenia s Jemine, knižný kútik, divadielko, koncert Uspávanky. A ešte aj kid. Awards za najlepší dizajn v kategóriách Produkt, Kolekcia a Komunikačný design. Proste dôvodov prečo podporiť tak unikátny projekt bolo veľa!

Kristína: Najviac ma samozrejme oslovil tím, ktorý ma oslovil. Mili tajne obdivujem za jej ženskosť, eleganciu a nápaditosť už roky rokúce, Mariku obdivujem o čosi okatejšie za jej videnie sveta, zachytávanie sveta a krásnych ľudí fotoaparátom. Mojim snom bolo spoznať ju, mať jej fotografie. Všetko sa mi to splnilo a preto, keď prišla ponuka spolupráce, nedalo sa váhať. Zároveň som spoznala ďalšie fanastické Kid ženské a keď sa k tomu pridali Tami a Ivica, uvedomila som si, že som vlastne roky podvedome pracovala na tom, aby sa mi splnil sen. Sen o estetične, o krásnych kúskoch, o práci s módou a to všetko v kombinácií s malými človiečikmi. Deti a dizajn, to je to, čo ma baví (okrem knižiek) azda najviac na svete. A ľudia by mali isto prísť, lebo žijeme v krajine plnej škaredostí. Treba zažiť krásno. To na KID isto bude vo všetkých podobách.

Ivica: Pretože tento project má srdce. Veci robené úprimne a od srdca väčšinou dávajú zmysel. A toľko pozitívnej energie na jednom mieste.. To sa určite oplatí prísť pozrieť, vychutnať a podporiť.

Myslíte si, že dizajn a kvalita detského oblečenia sú dôležité? Mnoho ľudí si možno pomyslí, že keď nekupujú veci od slovenských či zahraničných značiek pre seba, prečo by ich kupovali svojím deťom, ktoré z nich aj tak čoskoro vyrastú..

Tamara: Kvalita a estetika je dôležitá nielen v rámci detského oblečenia. Pozorne vnímam aj výber hračiek, kníh. Z vlastnej skúsenosti viem, aké dôležité je aby kniha detského čitateľa upútala aj po vizuálnej stránke. Spracovanie, ilustrácie, celá estetická kultúra vplýva na recepciu, u detí ešte intenzívnejšie ako u dospelých, ktorí sú zaťažení rôznymi kontextami. Čo sa týka podpory lokálnych značiek alebo i zahraničných, etickej a udržateľnej módy, je to predovšetkým o vnútornom nastavení. Ak je pre mňa dôležité to čo jem, čo čítam, počúvam, s kým sa stretávam a aký spôsob toku informácii volím, je pre mňa takisto dôležité čo mám obuté a akú hračku má moja dcéra. Nemám problém s recykláciou, s podedenými kúskami. Nepodporujem kvantitu, ale kvalitu.

Kristína: Ladislav Špaček, český odborník na etiketu vo svojej knižke píše, že ľudia by sa mali pekne obliekať, lebo im to dodáva sebavedomie, správajú sa inak – v pozitívnom smere. Absolútne s tým súhlasím. Áno, sú to len veci, matéria, ale ak si ktokoľvek prejde aspoň jedným okom dejiny obliekania, módy, pochopí, že to tu bolo vždy a že aj móda je umenie. Áno, isto nie je úplne ekologické, mať haldy oblečenia. Je isto správnejšie, ak máte možno pár naozaj kvalitných vecí od dizajnérov, návrhárov. Ja odjakživa naplno podporujem slovenský módny dizajn, nekonečne si vážim ľudí, ktorí v ňom pracujú. Móda je výtvarno, umenie, pekno. A platí to aj v prípadoch, kedy je móda zašpinená od príkrmu.

Ivica: Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že v poslednej dobe radšej kúpim synovi ako sebe. Ale to myslím robí väčšina mám. Ja si dizajn a kvalitu vážim. Odzrkadľuje to aj môj obchod slávica. Podporiť hodiny práce, kus srdca a príbehu od daného dizajnéra v produkte, ktorý vám navždy ostane… Netvrdím, že je treba mať toho na kopy. Práve naopak. Jedna drobnosť vie vyčariť úsmev na tvári vám, vášmu bábatku, ale aj ľuďom naokolo. Skúste to. Pretože tieto veci majú totiž dušu.

Každá máte svoju rodinu, každá svoje mamičkovské vychytávky a zvyky. Čo funguje na vaše deti najlepšie?

Tamara: Ľudové pesničky, úsmev a objatie.

Kristína: Žuvačka. A moje dievky sú módne fajnšmekerky, vediem ich podvedome od malička k móde. Ela nosí vo vlasoch aspoň dvadsať pukačiek a veľa ružovej, ktorú ma naučila mať po tých rokoch opäť rada. Matilda je majsterka vo vrstvení. Jej šialené kombinácie sú parádne. Minule ma napríklad naučila dávať si na seba dve rôzne sukne. Sú to parádne nápady. A obe veľmi dobre vedia, že základom všetkého je sukňa, ktorá sa točí.

Ivica: Deti sa predovšetkým učia od rodičov prirodzene, “okukávaním” ich vlastného správania. Na každé dieťa funguje asi niečo iné, každá máme svoje návyky, svoje metódy. No nedávno som sa dostala k Výchove Nevýchovou a musím sa priznať, že ma tento prístup veľmi zaujal. Na narodeniny som dostala kurz a čoskoro idem do toho. Ich filozofia mi je veľmi sympatická a zisťujem, že s Albertom sa od malička posúvam krôčikmi podľa nich akosi intuitívne. No stále sa máme čo učiť. Veľmi si prajem, aby raz z neho vyrástol sebavedomý, rozhodný, priateľský, empatický a citlivý človek a urobím pre to všetko, čo bude v mojich silách.

Čo vám rodičovstvo a materstvo dalo do života?

Tamara: Prinieslo mi veľa nehy a spokojnosti.

Kristína: Všetko.

Ivica: Snahu ešte viac popracovať na sebe. Byť rozhodnou a sebavedomejšou pre svoje deti. Uvedomiť si a naozaj žiť krásou prítomného okamihu, pretože práve deti vás do nej vedia absolútne vnoriť. To je to ozajstné šťastie. A v neposlednom rade úplne iný rozmer lásky, za ktorý som veľmi vďačná. Je úžasné ho prežívať nanovo deň čo deň.

Tri krstné mamy, tri sudičky, tri želania. Čo by ste popriali Kid, Detskemu Pop Upu?

Tamara: V tomto projekte je veľa lásky, pokory, nadšenia, porozumenia, skúsenosti, obrovská časť toho najlepšieho, čo má každá jedna z piatich organizátoriek-mám, ale aj ľudí, ktorí na kid.-e spolupracujú. Pripomenul mi to aj moment, keď som videla detské písmo päťročnej Samky, ktoré sa stalo súčasťou identity, ktorú dokonalo a mimoriadne citlivo vytvorila grafická dizajnérka Mikina Dimunová. Tieto kostrbaté dokonalé písmenká sú pre mňa symbolom celej tej krásy a čara, ktoré si kid. so sebou nesie. Je to totiž dôkaz o niečom neopakovateľnom a vzácnom. Je to o partnerstve a pevnom moste medzi svetom detí a dospelých. Kid.-u želám veľa preveľa spokojných deťodospelých a dospelodetí, ktorí nájdu počas posledného marcového víkendu za bránani Starej Tržnice veľa krásy.

Kristína: Aby tam bolo čo najviac ľuďom krásne.

Ivica: Veľmi mu prajem, nech je tento víkend láskyplný. Nech je ju cítiť všade navôkol. Pretože krása, aj v podobe lásky, zachráni svet.

xxx

KID. Detský Shop Up. Viac ako 50 značiek zo Slovenska a Čiech bude súčasťou prvého ročníka predajného eventu kid., ktorý prinesie značky z oblastí oblečenia, doplnkov, hračiek, knižiek, nábytku, dekoru, kozmetiky pre deti vo veku 0-12 rokov. Prvý ročník sa zameriava najmä na pôvodné slovenské a české značky, lokálne obchody a online shopy s ponukou zahraničných dizajnových značiek, nebude však iba o nakupovaní. Okrem troch predajných dní budú pre návštevníkov a deti pripravené celodenné zážitky, služby, oddych a aktivity rôzneho druhu.

KONTAKT:
Média: [email protected]
Predajcovia. [email protected]
Partneri: [email protected]
Produkcia, eventy: [email protected], [email protected]

 

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.