Byť mamou je tá nakrajšia vec na svete, ale tiež veľmi náročná. O to viac, keď ste v sociálnej izolácii a karanténe. Neviem, ako to máte vy, ale ja som mala za posledné týždne pocit, že sa na mňa všetko rúti. Zmenený harmonogram, práca z domu, male aktívne dieťa, pre ktoré musíte stále vymýšľať nejaké aktivity, hry, a zároveň na ňu stále dávať pozor, navariť, popratať, a vôbec zachovať aký-taký beh domácnosti.. K tomu sa pridal strach, či všetko zvládam tak, ako mám, únava z nedostatku spánku, smútok za ľudským kontaktom, pochybnosti o sebe ako o matke, obavy, ako a kedy sa vrátim do svojej práce, ktorú mám rada… Nájsť si chvíľu pre seba, prečistiť si hlavu a načerpať energiu, sa mi zdalo nemožné. Len tak niekam utiecť. Potrebovala som nutne počuť, že v tom nie som sama. A som šťastná, že sa našli úžasné spolumamy, ktoré sa so mnou podelili o svoje skúsenosti z týchto, pre mnohých neľahkých dní.
{scroll down for English}
Ak aj vy potrebujete nakopnúť, inšpirovať, alebo sa len tak odreagovať a trošku pousmiať, nech sa páči, sú tu pre vás.
1/ Ako sa dá zvládnuť karanténa s malými deťmi?
2/ Karanténa, izolácia a únava môžu spôsobiť stres, smútok a depresiu. Nejaký tip, ako neprepadnúť depresii, smútku či pocitu osamotenia?
3/ Tip na dobrú knihu, film, tv show, podcast, hocičo na odreagovanie a relax?
1/ S humorom. Ja k tomu dávam aj kávu a silné magnézium. Aby ma nepiclo, alebo detské domovy nie sú teraz najbezpečnejším miestom a ja chcem pre deti to najlepšie. Ako každá premotivovaná matka. Ako to zvládnuť? Čo najskôr sa zmieriť so situáciou. Netváriť sa, že sa nič nedeje, netváriť sa, že to je ok, že to rýchlo prejde. Skrátka si povedať, že toto je nový svet a naučiť sa v ňom nanovo fungovať. Nebrať to tak, že som obeťou toho, čo sa deje, ale stať sa paňou svojej izolácie. My sme si už tak zvykli, že predstava, že zase budú naháňačky, stres a jazdy autom v kolóne na krúžok, ma rozplakali. Je nám takto dobre a konečne môžeme žiť svoj lesný sen. Škoda, že je k tomu korona.
2/ My, bývalí psychiatrickí pacienti, máme veľkú výhodu. Vieme so sebou pracovať. Pracovať so smútkami, depresiami. Vieme, že prejdú, vieme, že sú len obdobím a ak by náhodou neboli, vieme, na koho sa obrátiť, aby nám pomohol. Takže som konečne v akej takej výhode. Asi si treba tiež pred sebou samým priznať, že depky a smútky, a hlavne úzkosti, sú v tejto nečakanej dobe plnej neistôt na mieste. A nerobiť si depky ešte aj z toho, že máme depky. Je to normálne. Ako neprepadnúť depresii?Vyplakať sa, robiť, čo nás baví? Veľa spať? Tajne jesť sladkosti? Robiť čokoľvek, čo nám robí dobre. Ja napríklad cvičím s mojimi bratislavskými susedkami cez videohovor jogu…a na záver sa rozplačem. Ten plač na záver nie je plánovaný, ale akosi sa mi po tom online babinci vždy všetko vyplaví a uľaví sa mi. Tak to mám ja.
3/ Ja som aj napísala, že po tom, ako už vyše mesiaca čítam statusy svojich bezdetných kamarátov, ako majú konečne na seba čas a čas čítať, pozerať seriály, počúvať podcasty, že som teda svoje deti premenovala na Knihu, Netflix a Podcast. Aby som bola in. Nie, na toto naozaj nemám čas. Večer po uspaní Alanka ešte pracujem a som rada, ak spím dve hodiny vkuse, nakoľko pánkovi idú štyri zuby naraz. Takže tipy na toto nemám. Ale mám veľa tipov, čo môžete robiť spoločne s deťmi… treba deti naučiť to, čo vás baví. Tie naše čítajú, naučili sa šiť a vyšívať a ideme sa učiť hačkovať. To nás baví všetky tri. Alanko sa zatiaľ moc nechytá…ale je výborný ako plazivý utierač podláh.
1/ My máme to šťastie, že trávime katanténu na chalupe so záhradou, takže si užívame jar vonku na slnku, za plotom máme les, zbierame prvé bylinky a kávičkujeme na dvore. Môj syn má našťastie dosť výbehu, takže okrem kamarátov mu momentálne nič nechýba.
2/ Každý deň karantény si užívam naplno, konečne mám čas pretriediť skrine, upratať garáž, dať do poriadku záhradu po zime, také tie činnosti, ktoré každý z nás odkladá kvôli pracovným povinnostiam. Treba využiť tento čas práve na to, ak je možné.. A dopriať si aj poobedný spánok, zavolať priateľom, na ktorých nemáme veľa času, prípadne ľuďom, ktorí žijú sami a ktorých to poteší. A vy budete mať tú radosť dvojitú.
3/ Chystám sa, že po rokoch sa konečne dostanem k čítaniu mojich obľúbených kníh, ale musím sa priznať, že som stále v jednom kole. Tak aspoň večer môžem oprášiť moje obľúbené filmy, ktoré môžem vidieť stokrát – Nedotknuteľní, Pi a jeho príbeh, Milionár z chatrče, Frida.
1/ Nechcieť byt matka storočia. Využiť všetku dostupnú pomoc. Nerúcať sa, ak je zlý deň. Šance sú, že budú aj horšie 🙂 Uvedomovať si každý deň, že je normálne chcieť dieťa zavrieť do chladničky, a že to neznamená že ho nezbožňujete najviac na svete. Uvedomovať si, aké krásne a ujačané dary deti sú, a že mame šťastie, že ich máme. Karanténa nekaranténa.
2/ Za mňa – hýbať sa, hýbať sa, hýbať sa. Ako sa dá. Cvičenie, ale aj obyčajne upratovanie, či len chodenie po schodoch. Smsky, telefonáty, s pohárom vína s kamarátmi a rodinou. Moje obľúbené je napríklad teraz si dať livestream na Instagrame, alebo video hovor s mojimi kamoškami. Mám pocit, že si to vážim omnoho viac ako kedysi. Treba si uvedomovať, že kým nám má kto chýbať, a kým máme komu volať, je dobre.
3/ Kniha – Samantha Power The Education of an Idealist, alebo Paul Kalanithi When Breath Becomes Air. Film – The Normal Heart. TV show – Sex v meste, Gilmore Girls, Friends. Kedykoľvek a stále, na dobrú náladu. Čo sa novších týka – This is us, The Crown, Succession.
1/ Po dvoch týždňoch karantény sa mi osvedčilo sa uvoľniť a nechať veci plynúť, nemať stres, že musím denne vymyslieť päť nových kreatívnych aktivít. Proste fungovať normálne a dieťa sa pridá – k triedeniu hračiek, uprataniu špajzy, šatníka, pečeniu, to ju baví najviac. A chodiť von na vzduch a slnko, ideálne kde je minimum ľudí. A vždy je tu možnosť objednať nové knihy online a vytiahnuť staré hračky, ktoré znova získajú čaro.
2/ Dohodúť si online kávu a online drink s kamarátmi, rodinou. Navaríte si každý svoju kávu a cez videochat pokecáte. Proste ostať v kontakte so svetom a blízkymi.
3/ Kebyže mám na to čas, povyťahujem neprečítané knihy z knižnice, teraz je na to čas. Taký Krstný otec čaká už dosť dlho napríklad. Alebo by som si dala celého Harryho Pottera ešte raz. Ináč ma bavia talkshows, anglická s moderátorom Grahamom Nortonom je super. A mojou guilty pleasure sú videá z castingov speváckych a talentových show.
1/ Pre mňa osobne ako matku na materskej sa toho moc nezmenilo, síce až na to, že sme sa práve presťahovali z Prahy do Bratislavy, do bytu v starom obytnom dome so záhradkou a šli sme rovno do dvojtýždňovej karantény.. Takže namiesto spoznávania a užívania si nového života v novom meste, sme sedeli 2 týždne doma. Mali sme ale toľko práce okolo vybaľovania a dokončovania bytu, že nám tá karanténa rýchlo ubehla…. Aby sa Edko pri nás nenudil a z nudy nezničil všetky susedmi vysadené kvietky, kúpila som mu šmykľavku, hojdačku a pieskovisko. Mne tá karanténa vlastne aj vyhovuje, lebo sme konečne všetci spolu na jednom mieste po tých rokov cestovania hore dole. Trošku nám je smutno za Prahou, ale volám často s kamarátkami s deťmi cez Facetime, deti si tam tancujú, ukazujú si hračky a my zatiaľ pokecáme, čo nové.
2/ Tým, že sme sa práve presťahovali, je tu kopec dokončovania, tak sa doma zatiaľ nenudíme, ani neprišla žiadna väčšia depka, ale keď je menej veselšie, odporúčam pustiť si veselé pesničky a vyskákať to zo seba – na gauči, na posteli, kdekoľvek. Tiež byť čo najviac na slnku, máme šťastie, že v novom byte máme konečne aj balkón, na ktorý som si veľmi rýchlo zvykla, zariadili sme ho stolom a stoličkami, nasadili kvietky, a teraz si to slnko užívame najviac tam. Všetky spoločné aktivity ako varenie, kreslenie, kúpanie, hranie na záhrade tiež zdvihnú náladu. Pred pár dňami mi prišlo smutno za bicyklom, ktorý som nestihla prepraviť z Prahy, tak som si počkala, kým Edko zaspí a zbehla si kúpiť nový, len tak, spontánne. Treba si robiť radosť a jazda na bicykli po prázdnom meste alebo popri rieke mi tu radosť teraz robí každý deň. Cítim sa ako za starých čias, keď som bola slobodná a bezdetná, mala kopec času len na seba. A aby som nezabudla, ešte ďalší tip proti depke – cvičenie. Vždy, keď jedna z mojích milých joginiek na Instagrame spustí živé video, vyprevadím mojich chlapov na záhradu a užijem si tú hodinku cvičenia čo najviac.
3/ Kedže je môj partner teraz skoro stále doma a menej pracuje, mám konečne popri malom čas aj na knihy. Naposledy som čítala knihu od neznámeho autora s názvom Čajka, príbeh, ktorý sa až podozrivo podobá na život Ivany Trump, len v ňom je agentkou ŠTB a celú knihu som nevedela, či čítam skutočný príbeh alebo fikciu, kedže všetky udalosti, ktoré som si googlila, sa jej skutočne stali, len boli pozmenené mená ľudí. Taká ľahká, napínavá literatúra na opaľovanie pri kávičke na balkóne.. Momentálne sa chystám prečítať znova všetko od Paola Coelha, začínajúc mojou najobľúbenejšou Bridou. Vo veľkom pozeráme aj Netflix, HBO a Apple TV, naposledy som si pozrela naraz všetky diely minisérie Unorthodox, príbeh o mladej židovke z uzavretej komunity ortodoxných Židov v New Yorku, ktorá od nich utiekla do Berlína. Z podcastov počúvame Denník N, Luživčáka a milujem humor Jessie Ware a jej mamky v podcaste o varení Table Manners, kde si pozývaju do svojej kuchyne známe tváre, varia im a popri tom sa bavia o jedle.
1/ Ťažko. “Buď pôjdu z domu oni, alebo ja” v tomto prípade nie je možné, a tak hľadáme alternatívne možnosti. Napríklad zmierenie. Mám trojročné dcérky, ktoré už chápu, že je nejaká “choroba”, ale akékoľvek obmedzenia s tým spojené už ťažšie. Boli sme zvyknutí vidieť moju mamu, moju tetu, prípadne našu pani opatrovateľku aj niekoľkokrát do týždňa, čo teraz nie je možné, pretože patria do “rizikovej skupiny” a mne sa len ťažko odpovedá na otázku “prečo”. Sedemročný synček je síce mentálne vyspelý natoľko, že chápe všetky súvislosti, ale aj tak je to pre neho ťažké. Nevidí svoje sesterničky, bratrancov, kamarátov, pani učiteľku. Pre prváka je internetová výučba naozaj ťažký oriešok…a tak sa trápime, ale nevzdávame! Každý deň sa zobudím s predsavzatím, že si niečo špeciálne vyrobíme (napr.motýľov z papiera), zacvičíme (ideálne jogu, ale necháme každého, nech precvičuje podľa vlastného vkusu), prejdeme sa po lese (a vrátime sa až po uši od blata), či uvaríme alebo upečieme niečo, čo urobí radosť každému (špagety či jablková štrúdla z kúpeného lístkového cesta hotová za 27 minút, zjedená za 23,5, to istia.)
2/ Ja nemôžem prepadnúť depresii, lebo mám tri deti a pre tie musím byť istotou, zázemím, teplučkým hniezdom, oni ma na oplátku držia nad vodou svojim úsmevom a nekonečným optimizmom. Čo sa týka strachu, tak ten mám skôr na racionálnej úrovni, ale snažím sa ho čo najmenej zhmotnovať. A pocit osamotenia sa snažím odohnať neustálym kontaktom s blízkymi cez všetky možné vymoženosti moderného sveta. Občas prepadnem beznádeji, ale snažím sa vždy vstať ako bájny Fénix z popola a povedať si: “To zvládnem(e)!”
3/ Moje tipy na dobrý film a knihu. (Podcast ja mám súkromný, trojhlasný, v podstate 24hodinový,s krátkou prestávkou na spánok). Takže kniha, na ktorej sa dokážem zasmiať aj v tejto neľahkej chvíli, je od Ondreja Sokola a volá sa “Ako som vozil Nórov.” Tesne predtým som dočítala nesmierne ženský dojímavý román nigérijskej autorky Ayobami Adebay “Zůstaň se mnou”. A ešte dva tipy. Celkom rozdielne v žánri, no predsa neopomenuteľné: Patrik Hartl a jeho “Okamžiky štěstí”, zakrátko sa s hlavnými predstaviteľmi zžijete natoľko, že knižku len tak ľahko nepustíte z ruky. Alebo ťažšie, no tiež nesmierne pútavé čítanie: Haruki Murakami “Komturova smrt”. Film? Pre tých, čo nevideli Parazitov, tohtoročného víťaza Oscarov, určite odporúčam vidieť. Ďalej by som sa sústredila na širokú ponuku Netflixu, mne sa veľmi páčilo “Marriage story”. No ale nezabúdajme ani na klasiku! Čo takto “Život Briana” od Monty Pythons! Verím, že sa zasmejete! Ešte moje obľúbené “ženské” IG kontá: @girlsbuildingempires, @forwomenwhoroar, @thejaneclub
1/ Snažím sa využívať čas zmysluplne. A určite nie sme stále len doma. Raz za deň-dna vybehneme von. Bývanie v Martine má tú výhodu, že príroda je blízko a máme niekoľko “secret spots”, kde väčšinou nikoho nestretneme. Inak doma veľa pozeráme knižky. Tie z môjho detstva sa Arturovi často páčia ešte viac ako tie nové… (napr. Klásky sú najväčšia láska). Cez celý byt nám vedie železnica (Duplo) a jedno odrážadlo máme vyhradené do interiéru. Balančné dosky v štýle utukutu a podobné, ktoré mu môj muž vyrobil na Vianoce sú tiež super na akú-takú fyzickú aktivitu medzi štyrmi stenami. Inak hrávame aj kuchynský futbal.
2/ Od obáv akéhokoľvek druhu ma vždy najlepšie odpútala práca. Ak sa vám nedá pracovať z domu, venujte sa nejakej záľube, na ktorú ste nikdy nemali čas. Naučte sa napríklad kváskovať a piecť chleba. Ja som sa po uzavretí jarného vydania Top Fashion naplno vrhla na plánovanie interiéru a výber zariadenia do chaty, ktorú staviame. Online našťastie stále všetko funguje. Krásne veci uviedli v letných kolekciách Zara Home alebo WestwingCollection, inšpirujú ma @thelocalproject @milkdecoration_magazine @houseofgreylondon @pellahedeby … Úžasné doplnky, ktoré spravia radosť aj keď práve nezariaďujete má Bloomingville, HKliving alebo ferm LIVING. Tiež sa chystám na radikálne upratovanie podľa Marie Kondo. Odporúčam pozrieť si jej metódu skladania oblečenia, bez nej by bol v zásuvke s Arturovymi vecami asi totálny chaos 🙂 V najhorších chvíľach sú asi najlepšie skupinové videočety. V týchto časoch sa dokážete spojiť aj s ľuďmi, ktorí nikdy nemajú čas.
3/ Asi budem trápna, ale odjakživa ma bavia britské detektívky. Odštartoval to Hercule Poirot s Davidom Suchetom, potom prišiel Sherlock s Benedictom Cumberbatchom a Maigret v podaní Rowana Atkinsona. Aktuálne je to seriál Endeavour, ktorý sa dá pozrieť aj na Epic Drama.
1/ Chodiť jednoznačne do prírody. Zostať zatvorení medzi štyrmi stenami môže byť náročné aj pre bábätko, ktoré tiež potrebuje zmenu, pohyb a čerstvý vzduch.
2/ Ja sa snažím nemyslieť na to, prečo sme doma. Sledujem správy, ale nepripúšťam si, že nás čaká niečo zlé, beriem to tak, ako to príde. Robíme si plány na neurčito, na ktoré sa tešíme. A osamoteniu predchádzam tak, že si každý deň voláme cez videohovor s rodinou a priateľmi.
3/ Za mňa jednoznačne interiérové magazíny, chválabohu ich mám dosť a konečne mám čas sa do nich ponoriť alebo inšpirácie z Pinterestu.
1/ My máme doma dve dievčatá, takmer 8-ročnú a takmer 5-ročnú. Celá tá situácia má dve roviny. Ja ako mama, ktorá pracuje bežne z domu, sem tam čelím aj tomu, že mám doma jedno choré dieťa. V podstate karanténu poznám. Druhá vec je, že mám aktuálne doma obe deti naraz, a k tomu aj muža, ktorý má home office a nie je zvyknutý pracovať popri deťoch, z čoho pramení jeho nervozita. Čiže zvládnuť karanténu sa dá iba tak, že sa matka vedome každý deň ráno rozhodne, že bude pokojná, nech sa deje, čo sa deje. k tomu je nevyhnutné urobiť si plán na “prežitie”, do ktorého sa napíše všetko potrebné, čo treba robiť, počnúc umývaním rúk, pitím tekutín, cez robenie školských zadaní, upratovanie, varenie, čas na prácu pre rodičov, až po spoločný rozhovor. Bez tohto by sme sa zbláznili. Ale musím povedať, že naše deti sú veľmi kreatívne a vymýšľajú aktivity pre celú rodinu, aj nad rámec tohto plánu. Organizujú nám tanečno-spevácke vystúpenia, hrajú sa na reštauráciu, tá staršia začala skúšať jednoduché recepty – a to všetko sami od seba. Nuda je u detí skvelý prostriedok na podporu kreativity a počas karantény sa mi to len potvrdzuje.
2/ Ja si myslím, že s koronou je to ako s akokoľvek inou nepoznanou chorobou. Je prirodzené, že si prejde človek štádiom paniky, popierania, zúfalého googlenia na danú problematiku. Ale nakoniec je podstatné len to celé jednoducho prijať a nájsť novú cestu svojho životného fungovania a užiť si to, čo je na tom to dobré. Vedome pracujme s tým, že chceme byť v pohode. Niekomu k tomu pomôže meditácia, inému pohár vína:) Vhodné zvolená hudba je tiež skvelý simulant dobrej nálady. Zavolajte alebo napíšte ľuďom, ktorých máte radi, počúvajte svoje deti a svojich partnerov, aspoň vo vyhradenom čase, keď práve nepracujete – preto je dôležitý ten plán, lebo v chaose sa človek stratí. A tiež spolu počúvajte šum vetra a štebot vtákov pri otvorenom okne. Možno vďaka tomu zistíte, že niečo také úžasné ste nikdy nepočuli a nezažili. A ešte jedna dôležitá vec: Dýchajme zhlboka.
3/ Tip na niečo výživné pre rodičov? To asi závisí od záujmov konkrétneho človeka. Keďže ja teraz veľa času trávim pri sporáku, tak si púšťam na striedačku slovenskú a taliansku hudbu. Pre mňa je to také mentálne premostenie dvoch krajín, ktoré sú pre mňa a moju rodinu srdcovou záležitosťou. Vizualizujem si pri tom pocity z prechádzky po Banskej Štiavnici, alebo cestovanie po našom milovanom Taliansku, ktoré je momentálne v hroznej situácii. A ešte si rada púšťam z YouTube prednášky Mareka Hermana o rodičovste a Jaroslava Dušeka o živote. Od začiatku corona karantény som si stihla pozrieť len dva moje srdcové filmy. Prvý je vyslovene pre ženy – S láskou, Rosie. A druhý ocenia aj muži – Atlas mrakov.
1/ Pobyt v karanténe s malým dieťaťom je naozaj veľmi náročný. Našťastie nás prichýlili Dodovi rodičia, takže sme teraz v Senici v rodinnom dome so záhradou. Tá nám ponúka celodenný program – naháňame sa, hráme schovávačku, cvičíme jógu na tráve alebo hráme bedmintom či hokej. Znovu som objavila aj čaro kriedy 😀 Každý druhý deň sa vyberieme do lesa, vyberáme si také miesta, kam nikto nechodí. Zbierame šišky do košíka a potom ich hádžeme do potoka. Aj táto aktivita nás vie zabaviť aspoň na hodinku. Cez eshop som objednala aj nejaké kreatívne sady od Djeco, takže si po večeroch veľa modelujeme, nalepujeme a vyfarbujeme. Snažím sa Izi zabaviť čím sa len dá, vyrábame si náhrdelníky z cestovín, ušili sme perinku do domčeka pre bábiky… Vždy som bola proti sledovaniu televízie, ale počas týchto dní si doprajeme aspoň večer sledovanie večerníkov. Máme rady staré české rozprávky – Krtka, Jája a Pája, Pat a Mat, Racochejla alebo Káťu a Škubánka. Keď sledujeme televíziu, vyberám aspoň obsah, ktorý je výtvarne pekne spracovaný. Mám veľké štastie, že sme u svokrovcov, pretože nemusím variť a tak mám viac času na hranie sa s Izi.
2/ Vždy si treba predstaviť, že by sme na tom mohli byť aj horšie. Ľudia museli byť počas II. Svetovej vojny skrytí v úkrytoch, nebolo dostatok jedla, vonku sa bombardovalo, neboli informovaní a nevedeli, kedy sa vojna skončí. My sme doma s najbližšími, dostávame informácie, vyzerá to tak, že situácia je pod kontrolou, môžeme robiť veci, ktoré sme dlho odkladali. Navyše je už pekné počasie, kto má záhradku alebo aspoň malý balkón môže tráviť čas vonku, môže si vymyslieť nejaký spoločný rodinný projekt. My napríklad už druhý deň staviame drevenné vonkajšie ihrisko pre Izi a ostatné deti v rodine. Potom je dôležité si aspoň chvíľku denne zacvičiť, kľudne aj s deťmi podľa videí na internete, je ich naozaj veľa. Večer si dám pohár vínka a doprajem si pár chvíľ pre seba… Dám si masku, horúcu sprchu, pozriem si film alebo si prečítam knižku. Proste si treba nájsť na seba čas, lebo inak sa žena, mama v domácnosti, ktorá sa stará o deti a manžela, zblázni.
3/ Fičíme si na Netflixe. Nedávno sme dopozerali seriál Pandemic, je celkom výstižný hlavne s týchto časoch. Odporučila by som aj seriál o svetových šefkuchároch Chef’s table, dokumenty The true cost, Minimalists, seriál The end of the f…ing world. Tento týždeň sme pozerali film Malé ženy, ktorý krásne vykresľuje vzťah štyroch sestier a je tam perfektný casting. Kto ešte nevidel, určite odporúčam aj oskarový film Parazit. Na podcasty teraz veľmi čas nemám, ale určite si vypočujte náš podcast, ktorý pripravujem s Katkou Hutyrovou z NOSENE – Nová doba udržateľná. Skvelý podcast je aj Big Waste talk Miša Saba, v ktorom som hosťovala. Tieto podcasty sa zaoberajú najmä udržateľnosťou a eko témami.
1/ Neklásť si na seba ako na rodiča príliš vysoké nároky. Doobedie v pyžame? Je to ok… Rybie prsty na obed? Je to ok..! Sme v tom spolu, nie sme stroje. Možno ďalší deň bude energia na edukačné aktivity a ultrazdravý obed. Nie je to fyzicky ani psychicky možné, ísť každý deň na 100 percent s deťmi. Konkrétne naše deti teraz potrebujú našu pozornosť oveľa viac, najmä staršia dcéra vníma, že situácia je nejaká zvláštna. Nemôže sa hrať s kamarátmi, nemôžu prísť starí rodičia,.. je to náročné. Pomáha mi uvedomiť si, že sme predsa zdraví a spolu a v bezpečí a predstavujem si, ako im o týchto časoch raz budeme rozprávať a spomínať na ne. Každopádne, psychohygienu nutne potrebujem a musíme si ju s manželom navzájom dopriať. Ak mám aspoň hodinku denne pre seba, som lepšia mama. Ale aj tak je pre mňa highlightom dňa moment, keď obe večer zaspia.
2/ Ja som asi vďaka materskej už akosi zvyknutá na isté obmedzenia, až taká veľká zmena to pre mňa nie je. S dvomi malými deťmi nikdy nie som sama, ani na wc, takže ja by som paradoxne chvíľu osamote privítala. Ale viem si predstaviť, aké to musí byť ťažké úplne v samote. Našťastie máme sociálne siete, videohovory a množstvo príležitostí na aspoň digitálnu socializáciu a môžeme vybehnúť aspoň do lesa. Chýbajú mi stretnutia s kamoškami, veľmi mi chýbajú.. snažím sa na to nemyslieť, resp. myslieť pozitívne, že všetko raz bude, teraz treba vydržať a potlačiť teraz ego a vlastné potreby. Musím cielene zamestnávať myseľ aj telo. Momentálne ma fascinuje študovať si celý ten psychologický proces a emocionálne fázy tejto zmeny, ktorými prechádzame. Ako dlho to bude trvať, čo s nami spraví takáto sociálna izolácia, aký bude svet potom, to sú otázky, ktoré si kladiem každý deň a trochu sa obávam odpovedí. Niekomu pomáha plakať, niekomu robiť vtipy, niekto zúri, každý to spracovávame po svojom ako najlepšie vieme. Každopádne sme v tom všetci spolu.
3/ Ohľadom aktuálnej témy odporúčam napríklad najnovšie podcasty Making sense with Sam Harris, ktorý informuje o téme veľmi racionálne, bez vyvolávania paniky, so zaujímavými hosťami. Na odreagovanie napríklad skvelý film Three billboards outside Ebbing, Missouri, ktorý si plánujem pozrieť znova, alebo serály The Witcher, The Crown, The Americans, Suits, ale aj starú kultovú klasiku ako Sex and The City odznova všetky diely!
1/ Upřímně vlastně si to docela užívám. Ben je teď ve strašně roztomilém věku a já jsem nikdy pořádně na žádné mateřské nebyla, takže je to pro mě docela zajímavá změna. Nebudu říkat, že není těžké pracovat a být 24/7 s tříleťákem, ale na druhou stranu mám obrovskou podporu celé rodiny – mého muže i babičky, která je s námi prakticky každý den.
2/ Teď je těžká doba pro všechny. Nebudu se tvářit, že pro nás ne. Hlavně ekonomicky. Na druhou stranu každý den jsem strašně vděčná, že můžeme být stále spolu! Teď si víc než kdy jindy uvědomuji, že když má člověk zdraví, má všechno, co potřebuje.
3/ Pomooooc! Já jsem v tomto segmentu úplně marná… Během skoro 5 týdnů karantény jsem viděla asi 2 díly seriálu La Casa de Papel (Papírový dům) a samozřejmě u obou usnula 🙂 Knihu jsem četla naposledy na začátku roku a rozmezí mezi tou a poslední byly skoro 3 roky. A z filmů mám vlastně stejně pořád nejraději 20 let starou klasiku, která nikoho nepřekvapí. (Hříšný tanec například… Ano, můj muž říká, že mám příšerný vkus!
1/ Našťastie som si dosť rýchlo uvedomila, že nemusím celý deň preanimovať, to by bolo neudržateľné. Máme každý deň jednu kreatívnu úlohu a mám šťastie že ja som taký umelec v duši a baví ma to. Maľujeme obrazy (ale ako veľkáči- stojan+plátno), šijeme si šaty, sukne a zvieratká, vyrábame domáce lízatka, hrkálky, náhrdelníky…, sme na záhrade, vďakabohu za ňu.
2/ Dosť mi pomáha uvedomenie si, že treba žiť prítomnosťou a prijať to ako čas výnimočny, čas, ktorý nám bol daný a odmietať ho by bol naozaj boj. Nefokusovať sa na to, ako dlho to ešte potrvá. A keď to nebudete vedieť, skúste si uvedomiť, že je to len obdobie, len niekoľko dní, možno 60, z vašich cca 26 000 dní.
3/ Silné knihy do tohto obdobia: Elizabeth Harich – Zasvědcení, Matthew Walker – Prečo spíme, Okša+Matuščáková – Nevyhorení. Podcast na odľahčenie Nová doba udržateľná od Babsy Jagušák a Katky Hutyrovej, seriál Euphoria a jeden z naj filmov tejto doby – Joker. Asi si ho pozriem znova.
1/ Základ je byť v pohode. Keď je mama v pohode, zvládne toho oveľa viac. Preto ak je to možné, vyhradím si čas pre seba. Ráno si privstanem a užívam si ticho, čerpám energiu. Potom počas dňa sa snažím zaviesť do chaosu pri deťoch režim – ten mi pomáha zvládnuť všetky povinnosti v domácnosti, prácu a vtesnať tam aj chvíle, ktoré si s nimi môžem spoločne užiť. Asi každý deň čelím pocitom, že ten ďalší už skončím na psychiatrii. Ale potom prichádza nové ráno a s ním aj nová energia…
2/ Dôležité je nachádzať niečo pozitívne aj v tej najzúfalejšej situácii. Verím, že aj
tí, ktorým bola ochrana životného prostredia doposiaľ ľahostajná, sa teraz začnú o túto tému zaujímať. My sme napríklad v týchto dňoch prvýkrát predstavili našim zákazníkom novú značku Ecoalf. Ponúkajú nádherné kúsky z recyklovaných a obnoviteľných materiálov, ktoré berú ohľad na budúce generácie. Napríklad bundy z recyklovaných PET fliaš vylovených z oceánov. Je to úžasné a aktuálne viac ako kedykoľvek predtým. To mi dáva zmysel a radosť.
3/ Najväčším relaxom pre mňa (nielen) v týchto dňoch je prechádzka v lese a hra na klavíri – jediná činnosť, pri ktorej nemyslím na nič iné. Pri rannom cvičení si púšťam koncert Eda Sheerana či inšpiratívnu prednášku Pavla Morica. Alebo miesim chlieb a s úžasom sledujem, ako rastie. Ak ste to ešte neskúsili, smelo do toho!
1/ V České televizi běží ranní vyučování – UčíTelka. S pětiletou dcerkou Tončou se díváme na blok pro první třídu a prakticky všechno zvládáme. Součástí vysílání je i angličtina, logopedie, každý den je jiný předmět. Sláva veřejnoprávní televizi! Jinak si hrajeme, procvičujeme písmenka a každý den chodíme na zdravotní procházku. Koupili jsme úžasné kolo Woom, takže doufám, že po akci Koronavirus naše rodina zaznamená fyzickou kondici vrcholových sportovců.:)
2/ Užívejte si čas s rodinou, za pár týdnů už takovou šanci mít třeba nebudete. Aspoň já osobně si připadám jako na prázdninách…..
3/ Upřímně, snažím si dát od seriálů pohov a vrátila jsem se ke staré dobré čtečce Kindle. Přečetla jsem: Baletky od Miřenky Čechové a Manuál pro uklízečky od Lucie Berlinové. Bohužel jsem včera zjistila, že na Netflixu vyšla nová série Ozark, tak snad to na moji čtecí morálku nebude mít příliš velký vliv.
1/ Nás zachraňuje les. Máme ho za domom, sme tam aspoň dvakrát denne, úplne nás lieči. Potom máme stále režim, akoby bola škola, doobeda školské povinnosti, poobede výbeh. S deťmi sme zaviedli striedavé varenie – každý deň varí niekto iný, veľmi ich to baví, počas tohto režimu mám víziu, že sa naučia aspoň 3 jedlá sami 😉
2/ Najlepšie mi funguje kombinácia – skoro ráno les (beh alebo chôdza), práca, joga, varenie, les a opekanie slaniny, večerné hry alebo spoločné filmy. Telefonujem stále s blízkymi dušami, pijem víno a som šťastná, že len tak som. Mne sa tým, že som stále doma, splnil sen.
3/ Ja teraz nečítam viac ako inokedy, sem tam nejaký Netflix, ale minimálne. Všetok voľný čas trávim aktívne v lese alebo na záhrade. Každý deň aspoň 10 minút ticha a sama pre seba. Dýchať a vnímať. Seba. Celé nás to transformuje. Bude nám lepšie 😉
………….….
Motherhood is amazing but raising a baby can be isolating. And it’s even harder to parent while social distancing, but we’re all in this together. Between keeping an entire family quarantined, entertaining your little ones while they’re stuck at home, and fulfilling household and work duties while cooped up indoors, parenting during the coronavirus pandemic is filled with challenges and frustrations. Anxiety, worry, and grief are normal responses during and after an event like coronavirus. You may feel overwhelmed by ordinary tasks or annoyed in situations when you’d usually be patient. These days, I often think I would like to run away and hide somewhere. Thankfully, my favourite moms across world are sharing meaningful and inspirational tips, reminding themselves, and other moms, that it’s OK to have bad days… So, if you’re a mom looking for inspiration, encouragement, real life tips and more – be sure to read this!
1) How do you keep kids entertained during quarantine?
2) How do you manage possible anxiety and isolation during this time?
3) Any books, podcasts, tv shows to get you motivated and boost your mood?
1/ The first day of the quarantine my kids and I have put together a schedule where we set the time for education, homework, sport activities, lunch, crafts and so on. We put it on the wall in our living room so in case we feel a bit lost, there it is to remind us what to do. It is a very simple schedule, nothing we know we could not sustain in long term! Kids get their free time in the afternoons and they can watch TV or have some screen time. We’ve also included video calls to the friends and family. Having the schedule makes our life with kids in quarantine much easier! As for craft activities, I love Merrilee Liddiard inst account! She is very creative and gives me ideas. Our kids sometimes join us while doing our crosfit training or we all do choreographed dance music videos on YouTube. When it comes to drawing or crafting, I let the kids decide what they want to do. Every day is different.
2/ In Spain where we live, the situation is very critical at the moment..we are in a complete quarantine which means that we cannot go out, only in the case of a real emergency, doctor’s visit, pharmacy or groceries shopping… It hit me really hard at the beginning. I couldn’t cope well. I had many panick attacks and anxiety moments. What really helped me, was to cut myself off the whatsapp messages and news! I still check the situation on a daily basis, allowe myself 15 min not more! Because I want to be informed of course. I keep my mind busy with the everyday tasks like cooking, creating activities for the entire family, organizing my house, there is soooo many things I wanted to do on my terrace for so long but I was never able to find the right time to do it. And in my particular case, as photographer I take photos. Lots of photos every day, that is my theraphy.
3/ I find inspiration and calmness in food recipies and food insta accounts! Mostly in spanish @amacomevivebrilla. I also follow different yoga accounts that offer live video classes and craft accounts like @mer_mag for example. My favourite podcast? @therefinedwoman
1/ I only have a 5 year old but she’s still my baby 🙂 Guided drawings are life right now and just laying on the carpet together playing with barbies and dolls. And books, so many ? to read. Epic is an amazing online app if people read through all of their books…it’s like Netflix but for kids books. Lots of backyard time, hopscotch and digging for bugs in the cold garden.
2/ I’ve found myself needing lots of fresh air. I just go out on my deck and suck it in… I love the calm app on my phone if I’m feeling anxious – has a breathing timer when you need it and great stories to put you to sleep if you need some help doing so. I’ve also been doing the Kayla itsines post-pregnancy workout and it’s a great way to gain some energy when I’m feeling cooped up and lazy. And lastly, dance parties and good music to keep up the happy energies.
3/ Books: educated and if you want an adventure story because you’re sick of being inside, Paddle to the Amazon is my favourite, real-life adventure story of a son and his father who travel from Canada, all the way to the Amazon, via canoe. So good and easy to read. I’m loving my clay masks and I’d recommend My favourite murder podcast to anyone that likes scary things but needs a little humour. The hosts are hilarious and the content is twisted and interesting. Movie: When Harry met Sally for sure!
1/ Surviving quarantine with a baby, means living a normal routine life just with no external help. Which I miss, a lot. Since we can still go outside, I try to spend an hour with her outside. The rest of the time, we plan with my partner to ensure we cover our important meetings- that one is available to be with her while the other has to concentrate. Mostly it is me as he works full time but even knowing he is around the corner, helps! The rest? I just try not to think about how long it will take… then it doesnt seem so bad 🙂
2/ It is ok to be depressed. Sad. Fearful. Anxious. The important thing is acknowledging the feeling. Understanding it. Talking about it. And then by saying hey- i am anxious- the fear of that anxiety goes away. So the aim shouldnt be to be happy/cheerful all the time, but to be mindful of our feelings. And have patience and empathy for ourselves and for others.
3/ Podcast- well I just launched my podcast so I am going to recommend it: Authentic Development. One podcast I love because it is all about love is Modern Love.
1/ With weather getting better weve been spending alot of time being more scheduled. Drafting up a routine mixed with free play, arts/crafts, and outdoor activities fresh air.
2/ Sunshine! Whether that is sitting by your window or taking a brief walk. We need the sunshine. Also taking at least 10 mins for self love/care. A bath, a book or doing our hair. Sometime for us!
3/ The let down – real life of moms with some humor.
1/ I’m still working remotely, and so is my husband, so we’re tag teaming the parenting and work duties. If he has a call to make, i will look after our 15-month-old and vice versa. It’s worked out pretty well so far. The staying at home thing is a double-edged sword. On one hand, I’m genuinely grateful that I’m getting an extended mat leave and a paycheque at the same time. I had just returned to work after my leave for a month when the pandemic broke out. It’s exhausting, but I love my days at home with her.
2/ I just finished writing a feature on how parents can navigate the apocalypse, et, pandemic. A lot of the parenting experts say that don’t try to be super-parent and set up all these unrealistic expectations — that your child shouldn’t have screen time, and if they do, now you’re a bad parent. Or that you’re not building a homemade Walt Disney kingdom in your backyard. As long as you’re keeping them clothed, fed and safe, you’re doing great. Also: self care — it doesn’t have to be baths or yoga on mountain top (but great if it is) — It can mean getting out of the house, going for a walk or drive, texting a friend, reading a book or reconnecting with your partner. Self care can be anything that makes you feel good. We don’t know how king self-isolation will last for and social distancing seems to be our new normal. But things AREN’T normal because humans are social creatures. So feeling not OK is also OK during a time like this.
3/ I’ve always supported Rebel Mamas Facebook group, but that’s my local. Cat and Nat (who do videos on social media and a podcast) as well, I tend to gravitate towards personalities or groups that are not judgemental. I wish I would have more time for TV, but haven’t really been able to binge Netflix. Work and childcare have really kept my plate full.
xxx
THANK YOU EVERYONE!!!!
Illustration by Nora Calvo Martín for CHICHI