Home Refresh: 5 tipov, ako si kreatívne oživiť interiér bytu

Poznáte ten pocit, keď vás zrazu chytí nálada na premenu celého interiéru, ale chýba vám inšpirácia a finančné prostriedky? Mám pre vás dobrú správu. Skvelý dizajn je najmä o detailoch a niekedy aj malá úprava dokáže zmeniť váš domov na nepoznanie. Inovatívnou voľbou materiálov, doplnkov, textílií či dekorácií v kombinácii s modernou estetikou dokážete vytvoriť unikátny dizajnový jazyk, ktorý dodá vášmu interiéru svieži nádych a jedinečnosť. Interiérová dizajnérka Romi Klimeková vám prezradí, ako na to.

Toaleta

“Zabudnutá a podceňovaná miestnosť v našich domovoch. Pritom tak doležité a často využívané miesto. Osobne hodnotím podnik či reštauráciu podľa ich toaliet a rovnako by sa to dalo povedať aj o našich príbytkoch. Vezmite farby, tapety, obrázky, zrkadlá, dekor a nebojte sa nimi oživiť aj túto časť. Vytvoríte tak iný interiér a uvidíte, že potešíte nielen seba, ale tiež prekvapíte všetky návštevy. Z farieb sa nebojte kráľovských odtieňov ako smaragdová, rubínová, zafírová, kráľovská modrá… Dodajú priestoru luxus a tajomnosť. V kombinácií s mosadzou, meďou alebo iným kovom vytvoria nevšedný a nadčasový vzhľad. Pozor tiež na doplnky, dnes sú k dispozícií nielen krásne držiaky na toaletný papier, ale aj wc kefy.”

Vintage koberce

“Netreba sa ich báť, ani v modernom a čistom interiéri. Doporučujem ich do vstupnej chodby, obzvášť, ak máte drevenú podlahu. Chodbe dodajú šmrnc a ešte aj ochránia. Super sú tiež do kúpeľne, kuchyne, sú praktické a za krátku dobu spravia veľkú zmenu. Môj tip z našich končín: medinavintage.sk, ak chcete luxusné verzie, ale nie je tiež nad staré peržany. Tam sa treba pripraviť aj na vysoké ceny.”

Tapety

“U nás stále podceňované, brané s nevôľou ešte z čias socializmu. Dnes patria tapety medzi šperky a luxusnú zložku interiéru. Dodajú priestoru útulnosť, inakosť a šmrnc. Niekedy stačí obliecť do tapety jednu stenu, inokedy celú izbu. Špičkové značky oslovujú na spolupráce top dizajnérov, ilustrátorov, vyrábajú sa už H20 tapety t.j. tapety vhodné do kuchyne miesto zásteny, do kúpeľní… Mne sa našťastie darí aplikovať tapety na väčšine realizácií a nedám na ich efekt dopustiť. Ak môžem odporučiť, rozhliadnite sa doma po voľnej stene a neváhajte. Zaručená krásna a rýchla zmena! Osobne mám najradšej tie so zvieracou tématikou – medzi najelegantnejšie zjavenia patrí pre mňa vtáctvo, obzvlášť volavky. A nebojte sa zavesiť na stenu s tapetou aj nejaký obraz alebo zrkadlo.”

Kvetináče

“Spolu s kvetmi, veľa a všade… Sú krásne oživenie interiéru, ktoré nepotrebuje veľa financií. Kvetináče doslova hľadám a lovím rada, ideálne nech je každý iný a potom z nich vytváram ekletické mixy. Ak ste trošku šikovnejší, dajú sa pimpnúť a vyzdobiť si vlastné.”

Závesy a záclony

“Sme národ, ktorý sa rád schováva a barikáduje, tak to robme aspoň štýlovo. Treba brať závesy a záclony aj ako dekor, nielen ako funkčnú vec. Mali by ladiť s celkovým interiérom a byť pomyslenou čerešničkou na torte. Ich výmenou sa postaráte o výraznú zmenu. Je dôležité vybrať si správny materiál, textúru, farbu… Látky sú nádherné a môžete ich zladiť s vankúšom, posteľnou bielizňou, tapetou, pričom tak vytvoríte harmonický celok premyslený do posledného detailu.”

xxx

Romi Klimeková je interiérová dizajnérka a stylistka, ktorá tvorí pod značkou RK Selection. Miluje matchu, vegetariánske jedlá a umenie. Žije s manželom a psom Hugom v Bratislave. V roku 2008 spoluzaložila občianske združenie Pes v núdzi. Sledovať ju možete na IG @romiik.

Photos: Alex Chudá, Pinterest

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.