Beauty Interviews Women Inspiring Women

Denisa Navrátilová: Každá z nás může převzít odpovědnost nad přirozenou součástí svého ženství

Svet vôkol nás je plný inšpirujúcich žien, ktoré uverili v svoje schopnosti a naplno ich uplatnili. Ženy, ktoré menia svoje sny na realitu, ktoré vedia, čo chcú a neboja sa to povedať nahlas. Každá z nich má svoj príbeh, motiváciu, hodnoty a spôsob, akým naviguje svoje životné roly. A jednou z takých je Denisa Navrátilová Pociorková – študentka práva na Masarykovej univerzite v Brne, majiteľka jedného z najkrajších instagramových feedov a zakladateľka značky LOTA, prírodných tampónov z biobavlny.

Témy, ktoré by nemali byť tabu, pretože sú každodennou a prirodzenou súčasťou života, sa častokrát stretávajú s nechuťou z okolia. Medzi ne patrí aj menštruácia. Ako podľa teba túto tému nedramatizovať?

Ano bohužel, téma menstruace je v tuto chvíli velmi kontroverzní téma. Řekla bych, že až pro mnoho žen sprosté téma… Chtěla bych to změnit …. Jak jsem již několikrát zmínila… Jsem přesvědčená o tom, že silné, zdravé a sebevědomé ženy dokáží vytvořit krásný a smysluplný svět kolem sebe! O tom projekt LOTA je…. Tedy informovat ženy o tom, jak důležité je starat se o to co do svého lůna vkládají, zajímat se o své tělo a problémy, řešit bolesti a problémy s tímto stavem spojené a podělit se o to s ostatními. Jde o problematiku, která je stále dosti kontroverzní a mým cílem je, to změnit.

Ako a kedy si prišla s nápadom na prírodné tampóny?

Již od raného dospívání věnuji stavům, které mi perioda přináší, mimořádnou pozornost. S každým cyklem jsem zažívala velké bolesti a kvůli intoleranci na látky obsažené ve vložkách používám celý život výhradně tampony. Vím, že v tomto ohledu nejsem výjimečná, jelikož podobné problémy zažívá spousta žen. Některé z nás prožívají i závažnější stavy, případně se potýkají s nemožností otěhotnět, v nejhorších případech i rakovinou děložního čípku. Faktem je, že vložky nebo tampony používáme celý jeden týden v měsíci, 24 hodin denně a perioda je tak přirozenou a nedílnou součástí našeho života. Jelikož je pochva nejvíce savý orgán ženského těla, okamžitě začne vstřebávat veškeré látky, jež běžné tampóny obsahují. Cítím tedy, že je na mě a pak na každé z nás, abychom přijaly odpovědnost za sebe a za to co vkládáme do našeho těla, do našeho lůna. V tomto uvědomění jsem pocítila touhu znovu se vrátit do přirozeného, původního stavu, zamýšleného přírodou. Začala jsem hledat cestu jak se propojit sama se sebou, jak zůstat propojena se svým tělem. Po několika testováních se nám společně s odborným týmem podařilo objevit organické tampóny, u kterých jsem věřila, že mi mohou ulevit od mého napětí a úzkostí v době mensturačního cyklu. Hned po prvním použití organických tamponů jsem poznala rozdíl. Ty silné křeče, které jsem považovala za samozřejmý projev při každé periodě, zásadně polevily. Uvědomila jsem si, že řešení je opravdu prosté – užívat pouze přírodní látky, udržovat své lůno v čistotě a žít v souladu se svým tělem, přírodou a vnitřní přirozeností. Toto jednoduché řešení je dostupné pro nás všechny, které máme, či znovu nacházíme intimní vztah samy k sobě. Každá z nás může převzít odpovědnost nad přirozenou součástí svého ženství, na kterou často pohlížíme jako na něco nečistého. Přitom je to právě naopak.

Meno značky je jedným z faktorov, ktoré majú najväčší vplyv na tvorbu imidžu a identity. Ako vznikol názov LOTA?

Název jsem řešila s designerskou společnosti Art Bureau. Můj požadavek byl jasný … Když jsem přemýšlela nad tím, jak pojmout design svoji značky, má představa byla zcela jasná. Chtěla jsem se maximálně odlišovat od všech konvenčních značek na trhu, potřebovala jsem vytvořit takový název a obal, se kterým se bude chtít každá žena pochlubit nejen ve svém okolí, ale i na sociálních sítích. Přes různé návrhy předního designerského studia, a že jich bylo, jsem si vybrala název LOTA. Je to název odvozený od lotosové květu, který charakterizuje čistotu a nevinnost, je krátký, dobře zapamatovatelný a je v ženském rodě. Písmeno O v logu, charakterizuje ženské lůno a kapička padající dolů, tak vykresluje přírodní jev, který pochopitelně ke každé ženě patří. Takže výsledkem práce je archetyp, představující nevinnost, jednoduchost, čistotu a ženskost! Zadání bylo splněno a věřím, že se Vám líbí stejně jako mě?

V čom sú tampóny LOTA odlišné od iných, známejších značiek?

Ženská sliznice dokáže absorbovat větší množství chemikálií než pokožka našeho těla, proto jsou naše tampony vyrobeny ze 100% BIO bavlny. Naše biobavlna je přísně pěstována v ekologicky kontrolovaném zemědělství – GOTS certifikace, neobsahuje žádné umělé hmoty, chlor, chemická barviva, dioxiny ani parfemace, které jsou v konvenčních značkách běžnou součástí, udržuje optimální pH a vlhkost, je vysoce hypoalergenní a vhodná pro citlivou pokožku.

Ako zakladateľka značky produkt testuješ. Na čo všetko prihliadaš?

Ano, tampony LOTA vlastně testuji na svém těle už celý jeden rok před spuštěním projektu. Okamžitě mě přešly křeče, které byly způsobeny intolerancí na chemické látky obsažené v konvenčních tamponech. Uvědomila jsem si, že i já dokáži svou periodu zvládnout bez léku na bolest a zbytečné chemie navíc! Nepopsatelný pocit a úleva… Nejdůležitější pro mě je samotný obsah aplikovaného tamponu, protože to je to co v mém tělě zustává 24h denně, 7 dní v týdnů, každý měsíc, po dobu x let mého života.

Je dôležité, z čoho sú tampóny vyrobené?

Jasně, že ano. Jak jsem již výše zmínila, naše sliznice dokáži pojmout neuvěřitelné množství látek okamžite při zavedení. Je opravdu velmi důležitě řešit, co vkládáme do našeho těla většinu času našeho nejen produktivního života. LOTA je přirozeným vyústěním mého odhodlání vrátit se k opravdovosti a přirozenosti, kterou si jako ženy zasloužíme. Tampóny LOTA jsou mým vysněným produktem, díky kterému mohu v každé situaci znovu prožívat sama sebe a propojovat se se svoji intuicí a ženskostí. Jsem přesvědčena a pevně věřím, že stejnou roli může LOTA a naše hodnoty hrát i ve vašem životě.

Jednou z vecí, ktoré ma zaujala, je možnosť objednať si LOTA balíčky “na mieru”, do ktorých si každá žena môže nakombinovať rôzne veľkosti tampónov podľa potreby.. 

Když jsem debatovala se svoji kamarádkou gynekoložkou na téma “používání tamponu” řekla mi, že ženy dělají obrovskou chybu tím, že používají jednu velikost tamponu po čas celé periody. Mnoho žen má periodu ze začátku slabší, pak silnější, pak silnou a pak zase slabší. Celou periodu, ale používají pouze jednu velikost tamponu. Ve chvíli, kdy mají periodu slabší a aplikují zbytečně velký tampon, dochazí k nežadoucímu podráždění sliznice nevyužitým množství materiálu suchého tamponu a k zbytečnému plýtvání materiálu, z čehož mohou vyplynout další gynekologické problémy typu výtoků, zánětu atd. Chtěla bych ženy naučit používat opravdu takovou velikost tamponu, jaká je v jejich sitiaci zrovna potřebná vhodná. Proto jsou balíčky v LOTA, za stejnou cenu, každá žena si může vytvořit balíček na míru a dle svých potřeb tak, aby k těmto problémům nemuselo docházet.

Zaujímavé je, že na obaloch vložiek a tampónov zvyčajne nenájdeš slovo menštruácia. Nehovoriac o tom, že v reklamách do bielučkej hygienickej vložky vždy tečie modrá tekutina. Čím myslíš, že to bude? 

Krev obecně z marketingového hlediska vzbuzuje v mnoha lidech odpor, starch, špínu či pocity mdloby… Možná proto se dlouhodobě menstruace prezentovala modrou tekutinou, ale začíná se to měnit. A mým cílem je, změnit uvažování žen na tohle téma, zamyslet se nad tím co do svého těla vkládají a přimět je věřejně se podělit o to co používají a jak řeší svoje menstruační problémy….

Bežná žena vraj za život spotrebuje 11-tisíc tampónov a vložiek, ktoré nie je možné zrecyklovať. V poslednej dobe často počuť o menštruačných nohavičkách, ktoré sú omnoho viac ekologickejšie ako jednorázové vložky a tampóny. Myslíš, že tampóny majú vôbec budúcnosť? 

Tampony podle mě mají budoucnost. Já je stále volím jako jednu z nejpraktičzějších menstruačních pomůcek. Barunko, můj názor je takový, že každá žena by si měla vybrat to, co ji nejvíc vyhovuje. Garantuju ti, že nenajdeš ženu, které by 100% ze všech hledisek vyhovovala pouze jedna jediná menstruační pomůcka po dobu celého života. Náš život a menstruační cyklus se mění s věkem a s tím co v tu danou chvíli zažíváme. Je jasné, že maminka, která má 10 týdnů po porodu nebude mít stejné potřeby jako slečna aktivně sportující o deset let mladší… Myslím si, že nejlepší varianta je kombinace produktů dle momentální potřeby. Používám tampony ? Na večer je vhodné si odpočinout a použít noční vložku … Mám kalíšek? Letím 16 hodin v letadle… Je vhodné si ho tam někde měnit? Proč si nedát tampon? Mam začínající periodu a jsem doma? Proč si nedat menstruační kalhotky? To spektrum je tak široké, že si každá žena může najít tu nejpohodlnější variantu. Jen je třeba promyslet a přemýšlet nad tím, jak kvalitní variantu a produkty volím…

xxx

Foto: LOTA

You Might Also Like