Use Your Head

“True elegance has just one rule. Simplicity.” Luciano Barbera

Hats have moved beyond being a ‘bad hair day’ cover-up and are now a stylish accessory regardless of season. Nothing completes a look quite like a good hat does. One thing to remember: when choosing a hat, have your face and hat size in mind. Look at your head’s shape and get to know what compliments it. If you have a small face, avoid hats with large brims and crowns. If you have a large face, don’t wear face-hugging hats. For every face shape, the hat’s crown should never be wider than your cheekbones. When you do try a hat on, experiment with angle. Tip it forward, tip it back. But most importantly, be fearless and wear it with confidence!

Klobúky už dávno prerástli z maskovacieho prostriedku do štýloveho doplnku, nezáležiac pritom na ročnom období. Nič tak nedotvorí ten správny look ako dobrý klobúk. Jednu vec si je ale dobré zapamätať: spoznajte dobre tvar svojej hlávky a skúšaním zistite, čo na nej dobre sedí a čo nie. Klobúk sa snažte vyberať v rámci proporcií k veľkosti tváre. Ak je vaša tvár pomerne malá s jemnými črtami, vyhýbajte sa klobúkom s veľkou korunou a širokými strieškami a naopak. Vo všeobecnosti platí, že koruna klobúka by nemala byť nikdy širšia ako vaše lícne kosti. Taktiež sa pri skúšaní pohrajte s rôznymi uhlami. Čo je však najdôležitejšie, keď už klobúk, potom ho noste so sebavedomím.

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *