Od kolísky blízki – výnimočná kolekcia venovaná sile ženy

Len málo vecí ma pri mojej práci vie potešiť viac, ako keď môžem podporiť projekty, ktoré majú srdce a myšlienku. Jedným z takých je Od kolísky blízki, výnimočná kolekcia venovaná sile ženy s odkazom na čaro kútnej plachty. Za jej vznikom stojí slovenská dizajnérska značka mile a spisovateľka, publicistka a zberateľka pôvodného tradičného odevu Tamara Šimončíková Heribanová.

Kolekcia vznikala vyše dvoch rokov a jej spúšťacím momentom bolo okrem ich niekoľkoročného priateľstva aj Tamarin pútavý príbeh o symbolike kútnych plachiet, ktorých sa do dnešných dní zachovalo len veľmi málo, nakoľko upadli od ich ukončenia využívania koncom 19. storočia, do zabudnutia.

“Odjakživa ma priťahovala obdivuhodná zručnosť a trpezlivosť uchovaná v stopách našich predkov – predmetoch, ktoré síce stratili svojich majiteľov, často i využitie, no dodnes nesú hrdo svoje vzácne príbehy. Aj keď sa zbieraniu starých pôvodných krojov venujem už vyše šesťnásť rokov, k magickému svetu kútnych plachiet som sa priblížila až po narodení mojej dcérky Emílie. Akosi ma tento nesmierne výnimočný fenomén histórie materstva na Slovensku úspešne obchádzal. Na deň, kedy som kútnu plachtu vzhliadla po prvýkrát, nikdy nezabudnem. Ešte v ten deň som začala pátrať po jej funkcii, význame a symbolike výšiviek. Ani návštevy archívov, práca s monografiami a staršími knihami ma však neposunuli veľmi ďalej. Pomaly som začala chápať, že kútnice, ako sa týmto vzácnym plachtám určeným na ochranu matky a novorodenca hovorilo, sú dodnes opradené rúškom tajomna. Až rozhovory s etnografkami, dulami a najstaršou žijúcou generáciou priniesli vytúžený zlomok poznania v tejto oblasti.”

Stopercentná bavlna, kvalitné spracovanie, krížiková výšivka odvolávajúca sa na jedinečnú históriu magického materstva na Slovensku, strohé čisté línie a vysoká miera funkčnosti – to je spojenie, akým sa dá charakterizovať unikátna línia pre deti a matky. Avšak nielen tie. Dámska košeľa z kolekcie je pre všetky ženy, ktoré si vážia čas samy so sebou, duchovnú rovnováhu, zručnosť a estetické cítenie našich predkov.

“Predtým ako sme sa pustili do strihov, hľadania najvhodnejšieho materiálu, ľudí, ktorých sme prizvali neskoršie do tímu, snažili sme sa získať čo najviac poznatkov, obsiahnuť všetku tú krásu, ktorú kútne plachty so sebou niesli. Na území Slovenska sa tejto obradnej, zároveň reprezentačnej textílii v tradičnom roľníckom prostredí venovala v minulosti veľká pozornosť. Kútna plachta symbolizovala silu ženy. Verilo sa, že poskytuje ochrannú ruku nad životom, ktorý matka dala tomuto svetu. Vo vlákne kútnice bola zachytená nekonečná túžba po istote, radosti a blahobyte, v ochranných symboloch jej červených výšiviek prúdila energia, brániaca matku i dieťaťa pred negatívnymi nástrahami. Odjakživa bola kútna plachta spájaná s magickou ochranou ženy i dieťaťa pred zlými silami, urieknutím, pôsobením negatívnych myšlienok. Z farebnosti prevládala vo výzdobe červená farba s ochranným účinkom, z motívov srdcia, kohúty ako symboly plodnosti, štylizované kvety a hviezdice.” 

Tami, ktorá je doma okrem literárnej činnosti aj v oblasti odevného dizajnu, roky podporuje lokálnu tvorbu a často je súčasťou odborných porôt v tomto odvetví, má zo spolupráce veľkú radosť a dúfa, že rovnakú radosť a lásku prinesie aj iným.

“Počas našej spolupráce s dizajnérkami z mile sme pre našu líniu z pôvodnej zachránenej kútnice prebrali ojedinelý motív vyšívanej halúzky, symbolizujúci šťastie a lásku v novom živote, tak ako u bábätka tak i u mamičky. Východisková bola pre nás snaha priniesť nielen kúsok oblečenia, ktorého odkaz nesie prejav úcty naším prastarým mamám, čistými líniami, strihom a materiálom sme chceli vytvoriť pocit, kedy je žena slobodná, kedy si užíva čas sama so sebou a pritom v spoločnosti nového človeka, ktorý sa na tomto svete ocitol vďaka jej sile.”

Kolekcia Od kolísky blízki je v predaji od 26. novembra 2018. Viac informácii nájdete na www.mile.sk.

xxx

Photo: Marika Beňadik Majorová & Zuzana Gavulka

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.