Na slovíčko s.. Petra Ficová

Je krásna, talentovaná a vo svojej oblasti patrí k slovenskej a českej špičke. Okrem známych osobností fotí najmä reklamy a módnu fotografiu. Pred objektívom jej najčastejšie pózuje Dara Rolins, s ktorou sú veľmi blízke kamarátky. K pracovným úspechom si prednedávnom pripísala ďalší, omnoho viac osobnejší. V januári sa totiž stala po prvýkrát mamou. Fotografka Peťka Ficová.

Ako si prežívala tehotenstvo? Ako to bolo s chuťami, stravovaním, cvičením?

Bohužiaľ celkom ťažko, teda, mohlo to byť určite aj horšie, nechcem sa rúhať, ale najľahšie mi teda nebolo. Mávala som dosť dlho slabosť a stavy “na odpadnutie”, závrate a nevolnosť – asi do 7.mesiaca. Vraj to bolo spôsobené záťažou krčnej chrbtice, nedostatkom železa atď.. Každopádne, na nálade mi to nepridávalo, lebo som dosť akčný typ a musela som trošku zvolniť, ale určila som si priority a zvládli sme to.

Chute som nemala nijak zásadne iné, len vône sa mi zintenzívnili, snažila som sa stravovať vyvážene, zdravo a hlavne pravidelne. 🙂 Cvičiť som prvýkrát v živote od svojich 18tich rokov prestala asi v 3.mesiaci a začala až 7.týždnov po pôrode, práve kvôli tej slabosti… ale napríklad jazda na koni – potom už len vozenie sa v kroku – mi robila dobre, naposledy som s bruchom sedela na koni v 8.mesiaci…v podstate som to brala ako živú fitloptu.

Aké boli tvoje bezprostredné pocity, keď si po prvý raz uvidela Johanku?

Veľká hrdosť na to, že svoj prvý veľký spoločný boj sme tak bravúrne zvládli… na maličkú aj sama na seba, rodila som totiž prirodzene, takže sa okamžite vyplavili všetky endorfíny a boli aj slzy šťastia.

Ako vyzerali vaše prvé spoločné dni doma?

No, zvykali sme si a učili sme sa jedna od druhej… Musím povedať a poďakovať tam hore, že mám obrovskú pomoc v mojej rodine aj partnerovi, takže si nemám na čo sťažovať. Hneď po návrate mi maminka priniesla na obed domáci granadýr napríklad. 🙂 A takto to zostalo prvé mesiace, mala som prísun jedla, aký som mala naposledy asi v škôlkarských časoch, haha. Johanka je tiež dobré bábätko, prvé dni veľa spinkala, v nemocnici dokonca ani raz nezaplakala, čomu sa divili aj sestričky. Dnes už si vie povedať, keď je nespokojná :), ale inak je stále usmievavé a vnímavé bábo.

Johanka je krásne meno, viaže s jeho výberom nejaký prípeh či dôvod?

Ďakujem-e! 🙂 Chceli sme slovenské meno, ale trošku neobyčajnejšie, aby bolo výrazné a jedinečné…samozrejme že ešte do pôrodnice sme išli s tým, že nie sme na sto percent dohodnutí, ale potom už nebol čas váhať. Meno Johanka bol môj návrh, za celý svoj život som stretla jednu Johanu, vtedy spolužiačku mojej najlepšej kamarátky, a pamätám si ju ako krásnu, ladnú ženu, takže to “môže byť”.

Čo pre teba znamená byť mamou?

Fuuuu… ťažká otázka, resp. ťažko napísať jednoduchú odpoveď. Tie, ktoré mamami sú, vedia, a tie, ktoré to len čaká, zistia… ako ja. Je to pocit neustále narastajúcej, ochraňujúcej lásky, kedy človek prehodnotí svoje priority v dnešnom uponáhľanom svete a v podstate sa ukľudní, lebo nič nie je dôležitejsie. Bohužiaľ k tej láske patrí aj strach… snažím sa racionálne ho vždy vyhnať z hlavy, ale je tu… také to “čo keď, čo keby…”

Čo je pre teba na materstve najprekvapivejšie?

To, že vlastne prestaneš byť samostatná. Rozumovo vieš, že to príde, ale až kým to nežiješ, nevieš si to predstaviť. Ja, ktorá som lietala medzi Prahou a Bratislavou aj niekoľkokrát do týždňa, cestovala na výlety, dovolenky, za prácou do zahraničia, chodila do fitka na 20.00, lebo predtým bolo milión vecí a nestíhala som… zrazu musí volať mame aj keď chcem vybehnúť na poštu. Už nič nie je ako predtým, ale jasné že to stojí za to. 🙂

Pociťovala si v tele nejaké špeciálne popôrodné zmeny?

Zostatok tehotenskej váhy, aj keď len 5kg, prsia o dve čísla vačšie, bruško, ktoré sa len pomaly zmenšovalo… ale to sú také klasiky, asi nič výnimočné. Našťastie.

Poznám niekoľko žien, ktorým po pôrode začali nadmierne vypadávať vlasy. Ty máš hádam jedny z najkrajších a najhustejších vlasov, aké som kedy na žene videla. Ako sa o ne staráš?

Óóó, ďakujem veľmi pekne! Moja mamina hovorí, že v tehotenstve jedla pravidelne ovsené vločky, práve kvôli vlasom a ja aj sestra máme husté a pevné vlasy. Takže asi na tom niečo bude. Plus samozrejme sa snažím kupovať si kvalitnú vlasovú kozmetiku, olejčeky, občas idem na regeneračnú kúru do salónu DNJ v bratislavskom Relaxxe… Ale stále kojím, tak dúfam, že to nezakríkneme a za pol roka ma nestretneš poloplešatú. 🙂

Čo bola pre teba doteraz zatiaľ najväčšia výzva, čo sa materstva týka?

Materstvo ako nový životný stav a status je pre mňa plné malých výziev, skoro každý deň nejakú spolu s Johankou zdoláme. Prvé kočikovanie, prvý výlet, prvá jazda autom len my dve, prvá návšteva reštaurácie s kamarátmi, prvé kojenie na verejnosti, prvá riekanka a dnes napríklad prvá zvýšená teplota po očkovaní… ale to dáme!

xxx

Photo: Zuzana Abrahámová

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.