Na slovíčko s.. Marika “Tonbogirl” Majorová

Marika Majorov·, mÛdna blogerka

Ľudia sa v dnešnej dobe veľmi ženú za prácou, úspechmi, peniazmi. Často na to ale dopláca buď rodina alebo zdravie. Ako zmenilo a ovplyvnilo materstvo tvoj život a životný štýl?

Absolútne a totálne. Môj život po materstvo bol pomerne pracovný, až workholický, pretože ma moja práca a koníčky a polokoníčky bavia. Veľa sme pracovali, cestovali, občas žúrovali, chodili do kina a jedli v reštauračných zariadeniach, proste si užívali v zásade bez obmedzení. Teraz máme doma „vedúcu“ našej svorky a celý rytmus sa prirodzene prispôsobuje jej. Na druhej strane je aj ona pomerne prispôsobivá a pokojne so mnou vydrží pracovné stretnutie napríklad. Ono to však prechádza rôznymi fázami vývoja, ako som zistila, tá počiatočná bola pre mňa až šok, a odvtedy sa to stále mení. Verím, že raz sa dostaneme do fázy, že zasa budeme cestovať, žúrovať, venovať sa projektom – a ona v tom bude so mnou.

Ako sa dajú práca, manžel a materstvo skĺbiť dokopy? Máš nejaký recept na to, ako sa to dá celé vyvážiť?

Toto je dobrá otázka, ak na ňu náhodou niekto vie odpovedať, nech mi prepošle odpoveď. Je to pre mňa každodenná výzva a naozaj sa necítiť na to, to múdro hodnotiť, lebo si v tom sama stále tak troška hľadám miesto. Zatiaľ zisťujem, že to je o veľkej flexibilite, tolerancii, posune priorít a spánku.

Vychutnávaš si materstvo tak, ako si si plánovala alebo ťa aj niečo prekvapilo?

Ja nie som ten typ, ktorý by si to nejak vopred veľmi plánoval a sníval o tom, dokonca som mala obdobie života, keď som bola presvedčená o tom, že dieťa mať nebudem (a budem žit v zahraničí. a vyštudujem módne návrhárstvo. A víkendový dom budem mať v Sydney. Tak asi tak, haha). Nejaké predstavy som samozrejme mala, prekvapili ma však vlastné emócie, fyzická aj psychická náročnosť tejto úlohy, miera trpezlivosti, ktorá je k fungovaniu v nej potrebná, a zároveň aj neskutočne silný pocit lásky a zodpovednosti, ktorý pri tom človek zažíva. Každý deň s ňou je nové dobrodružstvo a objavovanie sveta, a to ma veľmi baví.

Žijeme v dobe, keď sme vďaka internetu neustále bombardované kritickými komentármi od iných žien o tom, ako vyzeráme, čo jeme, aké sme matky.. Čo robíš preto, aby sa ti takéto veci nedostali pod kožu?

Tie prvé veci týkajúce sa toho, ako vyzeráme, čo jeme a pod., ma rozhodiť už nevedia. Ono je to práve aj vďaka materstvu. Mne tak nejak prirodzene vyselektovalo, na čo mám kapacitu, a čo už ide totálne mimo nejakých mojich emócií. Až som za ten posun vlastne vďačná. Na druhej strane, ja nie som konfliktný človek a téma materstva je, ako som zistila, také malé mínové pole. Veľmi vedome sa príležitostiam konfrontácie o materstve vyhýbam, nediskutujem na fórach, negooglim články a nerozprávam sa na ihrisku s kýmkoľvek o čomkoľvek. Mám okruh kamarátok a žien, ktoré považujem aj v iných oblastiach života za príčetné, ich názor ma zaujíma a s nimi sa rada porozprávam aj o materstve a deťoch.

Raz si niekde povedala, že obliekanie je prejavom vnútornej slobody. Teraz, keď si matka, cítiš nejaké zmeny v obliekaní či celkovej úprave?

Jasné, momentálne prechádzam fázou “materského minimalizmu”, a dokonca ma to aj baví. V zásade točím dokola pár overených, basic kúskov poväčšine v tmavých farbách (rifle, kožená bunda, topy, tuniky, Chelsea boots) občas do toho mixnem tú bielu košeľu, šatku alebo šál, žiadne šperky. A sama som prekvapená, že s menším množstvom oblečenia dokáže byť človek vynaliezavejší a tvorivejší. Dokonca aj nakupujem efektívnejšie a oveľa menej, a riešim či sa mi ten kúsok hodí k ostatným v kolečku a či vydrží.

Aké produkty a výrobky nesmú chýbať v tvojej kúpeľni?

Aj v kúpeľni prechádzam fázou minimalizmu. Na vlasy napríklad už teraz používam iba mydlo St.territory a japonskú kefu na vlasy. Čo sa týka make-upu, na dennej báze používam ľahký, rozjasňujúci make-up Chanel, rozjasňovač Touche Éclat od YSL pod oči, ceruzku na obočie aká príde, a jemne farbiaci balzam na pery od Korres. Príležitostne červený Dior Rouge 999 alebo Clinique odtieň Flamenco. Viac si fičím na starostlivosti o pleť, kde je mojou obľúbenou značkou Clinique, na čistenie si ulietavam na ich 3-krokovom systéme, s láskou na seba patlám masky, pílingy, séra, a roky som verná krému Superdefense s UV filtrom. V lete aj v zime. A ružovej vode z DMky. A minerálnej vode v spreji Avéne.

Okrem malej Mii sa venuješ aj svojmu kreatívnemu štúdiu a blogovaniu. Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

Baví ma vymýšlať veci, baví ma pestrosť tém, ktorým sa môžem venovať, bavia ma nové výzvy, marketing, komunikácia, noví ľudia, baví ma tvorivý proces, proces sebavyjadrenia sa – či už cez moju bežnú prácu v kreatívnom štúdiu GunPowder alebo na blogu, a cez fotografické a iné projekty súvisiace s dizajnom a módou.

A na záver jedna inšpiračná.. Aké vlastnosti sú podľa teba dôležité pre úspech?

Najmä tie ľudské. Jasné, že ambície, tvrdá práca, cieľavedomosť a talent sú stavebnými kameňmi profesionálneho úspechu, ale ak ste arogantný, bezohľadný sebec, nespoľahlivý excentrik alebo inak ťažko zlučiteľný s pracovným procesom, nikto s vami nebude chcieť robiť. Také to je jednoduché. Work hard and be nice to people.

xxx

Marika Beňadik Majorová je pôvodným zameraním copywriterka. Dlhodobo pracovala v agentúre Wiktor Leo Burnett, odkiaľ pred pár rokmi odišla a založila si vlastné kreatívne štúdio. Okrem toho krásne fotí a píše na svoj blog Tonbogirl.

Photo: HN/Pavol Funtál pre Stratégie

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.