Na slovíčko s … Katta Tubio

Fotografie tejto talentovanej a všestrannej fotografky mi padli do oka už dávno. Spôsob, akým dokáže zachytiť tie najdôležitejšie a najemotívnejšie momenty v živote človeka, je skutočne jedinečný. Ide o krásne momentky, ktoré si aj po rokoch prezriete s láskou a nostalgiou v očiach. Fotografická práca a cestovanie medzi dvoma krajinami dajú zabrať, a kedže Katta Tubio je predovšetkým manželkou a mamou dvoch malých detí, zaujímalo ma, ako to všetko zvláda.

Aké je to byť mamou? Tie krásne chvíle ale i ťažké…

Zvláštne, lebo ja si už ani nepamätám, aké to bolo keď som nebola mamou… Môj život sa točí okolo nich, čo si maximálne užívam! Sú pre mňa všetkým, som na nich hrdá, pozorujem ako rastú, ako sa vyvíjajú ich osobnosti, ako sa podobajú na mňa či na manžela. Na druhej strane mám málo času na seba, na svoju kreativitu. Najťažšie je asi snažiť sa skĺbiť tieto veci dokopy. Byť s deťmi a zároveň rozvíjať svoju vlastnú osobnosť, nestagnovať na mieste. Som veľmi aktívny človek, myšlienky a nápady sa mi v hlave premávajú veľmi rýchlo a mám tendenciu všetko naraz a hneď realizovať. Môže to byť veľmi unavujúce a frustrujúce zároveň.

Materstvo určite od základov zmenilo a ovplyvnilo tvoj život a životný štýl…

Určite zmenilo a to úplne! Moj syn Edko bol prekvapenie pre nás oboch s mojim vtedy ešte priateľom. Život pred ním bola jedna bezstarostná jazda, kde sa všetko točilo len okolo mňa. To si uvedomujem samozrejme až teraz, s odstupom času. Veľa som sa odvtedy naučila o svete a hlavne o sebe samej. Môj životný štýl je omnoho pomalší, precítenejši a hlavne uvedomelejší.

Ako sa dajú kariéra fotografky, rodina a život v zahraničí, bez nejakej výraznej pomoci rodiny, skĺbiť dokopy? 

Každý sme iný, takže presný recept či konkrétna rada na to podľa mňa neexistuje. Čo sa týka práce, mám milión začatých a nedokončených projektov, XY neodpísaných alebo rozpísaných a neodoslaných emailov. Smradľavé a špinavé auto, hŕbu prádla, neopraného aj čistého, pripraveného na uloženie do skríň, pár upozornení zo školy, že moje deti ako jediné ešte stále nedoniesli povinný materiál k začiatku školského roku… Ako vidíš, kĺbim to, ako sa dá, a preto nemám pocit, že by som práve ja mala dávať rady 😉 Nie je to ľahké. Pre mňa konkrétne bolo a je dôležité si priznať, že nie som perfektná a jednoducho niekedy to ide lepšie, niekedy horšie.

Nebojíš sa syndrómu vyhorenia? 

No, tak o tomto viem svoje a myslím si, že je dôležité povedať pravdu. Niekedy totiž na sociálnych sieťach môžu veci vyzerať naprosto ideálne. Viem to podľa seba, nerada píšem o negatívnych veciach, radšej si to nechám pre seba a píšem a fotím vtedy, keď mi je dobre a som šťastná. Je to prirodzené a netreba na to zabúdať, keď sa prehrabávame instagramom. Aj všetci ti nádherní a úspešní ľudia prežívajú z času na čas ťažké a zlé chvíle. Bolo obdobie, keď som si na seba naložila až priveľa. V tom momente vám to nepríde až tak hrozné. Jednoducho som išla ďalej so všetkými materskými, fotografickými, partnerskými starosťami,  až som sa jeden deň zobudila a zistila, že nemôžem takto ďalej. Bolo mi zle, dostala som depresie, cítila som sa chorá a unavená. Začala som chodiť po doktoroch, neustále som bola na antibiotikách. Po zdĺhavom procese mi diagnostikovali autoimunitné ochorenie, ktorému som dobre nerozumela ani ja, ani moji blízki. Bol to šok, nevedela som, ako s tým naložiť. Nakoniec som to zobrala pozitívne, prišlo mi to ako varovanie. Bude to so mnou už navždy, nedá sa to vyliečiť a bude mi to pripomínať, že mám žiť pomaly a vážiť si každý jeden deň.

S rodinou žiješ na Mallorke, ale chodíte často aj na Slovensko. Okrem toho, asi cestuješ aj kvôli práci. Ako to celé zvládajú deti?

Na Mallorke žijeme už druhý rok. Manžel je z južného Španielska, takže cestujeme rovnako často aj tam, ako aj na Slovensko. Mám to veľmi rada, aj keď niekedy je to namáhavé. Počas decembra napríklad letíme aj do Španielska aj na Slovensko, lebo chceme vidieť rodinu počas Vianoc. A tak isto to je aj v lete. Deti sú na lietanie zvyknuté a našťastie to nie sú také veľké vzdialenosti. Tešia sa na cesty, sú to dobrodruhovia. Edko ma teraz veľké plány, chce vidieť New York a Londýn, takže šetrí do pokladničky na letenky. 🙂

Kvôli práci momentálne necestujem až tak veľa, mám mnoho projektov tu na Mallorke a slovenské fotenia sa snažím vždy naplánovať počas našej návštevy. Niekedy, keď cestujeme ako rodina, tak oznámim na sociálnych sieťach, kde sa budem najbližšie nachádzať a dohodnem pár fotení. Alebo naopak, keď mám niekde fotenie, zoberiem aj rodinu a spravíme si výlet.

Akým jazykom komunikujete s deťmi?

Ja s deťmi rozprávam po slovensky, niekedy aj s manželom (naučil sa po slovensky celkom slušne za ten čas, čo sme tam bývali) a manžel po španielsky. Deti sú často v kontakte s mojou rodinou, takže slovenčina im nerobí problém. Španielčina je však ich prvý jazyk.

 Žijeme v dobe, keď sme vďaka internetu neustále bombardovaní  komentármi od iných žien o tom, ako vyzeráme, čo jeme, aké sme matky. Máš s tým nejaké skúsenosti a ak áno, ako to robíš, aby sa ti takéto veci nedostali pod kožu?

Áno, stretávam sa s tým dosť často. Odkedy som matka, viac preciťujem ženstvo a mám obrovsku úctu k ostatným ženám matkám či nematkám. Snažím sa budovať s nimi súdržnosť a nie ich súdiť. Každá z nás máme vlastný príbeh, vlastné životné udalosti, vychovávame a žijeme ako najlepšie vieme. Ak niekto súdi druhých, myslím, že to pramení len z jeho vlastných komplexov. Ja sa snažím žiť tak, aby som bola spokojná hlavne ja a moja rodina, ostatné ma nezaujíma. V tomto prípade nejde o to ulahodiť druhým, ale hlavne sebe. Myslím, že len tak môžme byť oslobodené od všetkých tých vplyvov.

Prekvapilo ťa niečo na materstve? 

Prekvapilo ma, koľko práce to dá starať sa o deti a udržať si zdravý partnerský vzťah zároveň. Prekvapilo ma, koľko vecí si nesiem z domu, koľko udomácnených fráz a výchovných manierov mám v sebe, ktoré na moje deti absolútne nefungujú. Prekvapilo ma, aké čisté zrkadlo vám deti vedia nastaviť. Ako sa v nich presne odráža vaše momentálne rozpoloženie, pocity a nálady. Prekvapilo ma tiež, ako veľmi ich dokážem ľúbiť a aký veľký vie byť môj strach o ne. Prekvapilo ma, koľko toho zvládnem, koľko trpezlivosti a energie mám, keď musím. Stále ma niečo prekvapuje, je to proces.

Máš nejakú radu na záver, tip, ktorý si dostala od inej matky a zmenila ti život k lepšiemu?

Kedysi som dostala radu od jednej pani učiteľky a matky zároveň. Povedala “snažte sa správať tak, aby ste boli hodní toho byť napodobňovaní vašimi deťmi”. Veľmi to zmenilo môj pohľad na samu seba a neustále to mám na zreteli.

xxx

Pod umeleckým Katta Tubio sa skrýva všestranná fotografka Katarína Tubio, ktorá venuje cestovateľskej a svadobnej fotografii, a tiež rodinným portrétom. Momentálne žije aj s manželom a dvoma deťmi v Španielsku. Portfólio jej fotografickej práce si môžete pozrieť tu. Sledovať Kattu môžete aj na jej Instagrame a Facebooku.

Photo: Archív K. Tubio, Greg Finck

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.