Milenky: S Alexandrou Gruskovou nielen o kostýmoch

Nový seriál Milenky je slovenskou adaptáciou úspešného britského formátu Mistresses z knižnice BBC Worldwide. Každá zo štyroch hlavných hrdiniek sa hľadá na komplikovanej ceste životom, ktorým prechádzajú ako kamarátky spoločne. Seriál je plný dramatických zvratov, napätia, ale aj láskavého humoru a tiež úchvatných outfitov! A práve o tých som sa zhovárala s kostýmovou výtvarníčkou seriálu Milenky, Alexandrou Gruskovou.

Ako ste sa dostali k práci na seriáli Milenky?

S režisérom Jakubom Krónerom som už pred Milenkami spolupracovala na seriáli Kuchyňa a myslím, že sme si veľmi umelecky sadli. Ale poznám sa s ním dlhé roky, rovnako aj s producentkou Adrianou Kronerovou. Predtým, ako ma oslovili, videli množstvo mojich produkcií, ktoré som robila pre divadlo, film a TV.

Do akej miery berie režisér pripomienky kostýmového výtvarníka?

Vyberám si z ponúk od režisérov tie, kde viem, že si budeme nielen ľudsky, ale aj vkusovo rozumieť. Potom sa vzájomne rešpektujeme. Režisér mi po prečítaní scenárov porozpráva o charakteroch jednotlivých postáv, o tom, ako by ich chcel stvárniť. Veľa diskutujeme o atmosfére, farebnosti, štýle, záberovaní, hereckom obsadení, potom má už nechá samostatne pracovať. Kostýmy vidí na kostýmovej skúške, kde sa často skúšajú spolu s účesmi a make-upom, v niektorých prípadoch sa robia aj kamerové skúšky.

V porovnaní s inými slovenskými seriálmi vyzerajú Milenky neobvykle moderne a luxusne, čo určite ovplyvnil aj výber a tvorba kostýmov…

Milenky sú dramatický seriál o štyroch zaujímavých, silných, prirodzene krásnych ženách, takže by bola škoda neumocniť túto tému aj vizuálne. To, že to pôsobí inak ako ostatné seriály po všetkých stránkach, bol náš zámer. Všetci tvorcovia, čo sa na ňom podieľali, sú špičkoví slovenskí filmári s veľkými skúsenosťami. Dušou celého projektu bola však producentka a scénaristka Adriana Kronerová, tá zadefinovala úroveň, v akej by si predstavovala slovenskú verziu Mistresses ponúknuť divákovi.

Ako vyzeral kreatívny proces od začiatku až po to, čo vidíme dnes na televíznych obrazovkách?

Tvorba kostýmových návrhov začínala zhruba 3 mesiace pred natáčaním, ktoré trvalo dalších 14 týždňov. Po stretnutiach s režisérom a producentkou som pripravila takzvané referenčné obrázky, mood boardy, akoby návrhy, asi v akom duchu a štýle by som každú postavu chcela obliekať. Pre schválenie môjho konceptu bola dôležitá aj spolupráca s maskérmi a architektkou. Potrebovala som vedieť, v akých lokáciách budeme natáčať, aby sme prepojili všetky vizuálne zložky. Filmový kostým, a tým myslím aj kostýmy pre seriál, nemá byť samoúčelný. Okrem informačnej a estetickej hodnoty je aj výrazovým prostriedkom, podprahovo posúva diváka k vnímaniu reality, ktorú chceme ukázať. Dnes môžeme považovať seriály za nový film. Ich dostupnosť na nete takmer pre každého zvyšuje ich dosah na veľké masy divákov. Je trend nesledovať ich v televízii s reklamami, ale sťahovať si ich z internetu a pozrieť si celé série naraz. Úroveň najlepších svetových seriálov má kvalitu veľko-výpravných špičkových filmov, kde hrajú najväčšie filmové hviezdy.

Samotné herečky, s ktorými som okrem Antónie už predtým pracovala, boli pre mňa zdrojom inšpirácie. Moja práca začala pomenovaním si jednotlivých tém, ktoré každá postava rieši, aký má charakter, profesiu, sociálne zázemie. Snahou bolo dosiahnuť aby každá postava bola originálna a zaujímavá aj po vizuálnej stránke a ako celok, keď vidíme všetky Milenky pokope, aby spolu harmonizovali alebo dopĺňali sa. Seriál je hlavne o sile ženského priateľstva, akási oslava ženstva, ktorú som chcela podporiť vizuálom vyzdvihujúcim čaro ich osobností.

Je niečo, čo Vám pri práci na seriáli Milenky dalo naozaj zabrať?

Bol to náročný projekt, väčšina z kostýmov bola zakúpených, časť dlhodobo prenajatých, niektoré som navrhla a dala šiť, len pár modelov sme zapožičali na 2-3 dni. Mala som pridelený budget, ktorý sa mi podarilo neprekročiť, ale chcelo to veľmi náročnú logistiku a plánovanie. Po obchodoch som hľadala už konkrétne veci, občas ma oslovilo aj niečo mimo plán. Bola to kombinácia dodržania konceptu a spontánnej tvorivosti. Každý kostým som pred natáčaním na hercoch skúšala, vačšinou v butikoch a obchodoch, kde sme ich kupovali, u Borisa Hanečku v Ateliéri, alebo v našej kostymérni – domčeku, ktorý sme mali počas natáčania na tieto účely prenajatý.

Na samotnom natáčaní sme mali vždy k dispozícii maskérsky a kostýmový autobus, aby sme mali všetko, čo treba poruke. Každá z Mileniek mala pripravených okolo 50 outfitov, plus kostýmy pre daľšie postavy, komparz. Špeciálna kapitola boli topánky, kabelky a doplnky. Časť z nich bola zakúpená, ale keďže vieme, že to sú veľmi drahé záležitosti, podarilo sa nám vytvoriť sieť dobrovoľníčok, našich kamarátok, ktoré nám svoje skvosty zapožičali. Aj samotné herečky prispeli svojimi kúskami, najmä topánkami a doplnkami, keď videli, že by niečo mohlo zapasovať. Nie je to bežná prax, ale ponúkli sa samé, keď videli ako sa rodí niečo pomerne výnimočné. A aj jeden mužský hrdina priniesol časť svojho exkluzívneho šatníka. Všetkým im touto cestou ešte raz ďakujem a najmä producentke Adriane Kronerovej, ktorá svojimi pokladmi výrazne obohatila osobitý štýl Mileniek. Natáčanie nás všetkých nesmierne bavilo, bola tam úžasná tvorivá atmosféra, užívali sme si to rovnako ako teraz diváčky, súdiac podľa ohlasov.

Každá zo štyroch kamarátok zo seriálu je niečím iná, originálna, špecifická. Ako by ste opísali ich jednotlivý štýl?

Sandra (TÁŇA PAUHOFOVÁ) je nezávislá, sebavedomá, rada sa s módou pohráva, má originálny vkus a štýl, je mierne extravagantná a márnotratná. Famme fatal a trendsetterka. Rada experimentuje, dráždi, skúša kombinuje, nebojí sa farieb, detailov. Miluje kabelky a topánky.

Zuzana (GABRIELA MARCINKOVÁ) ako právnička musí dodržiavať firemný dress code, ale tu sme si povedali, že obdivuje Amal Cloony, tak to môže byť aj trochu odvážnejšie. Je cieľavedomá ale aj ženská a exkluzívna, nenosí nohavice. Jej oblečenie do práce je trochu ako divadelný kostým, ktorým maskuje svoju zraniteľnosť. Keď je so svojim mužom, oblieka sa jemnejšie a dievčensky, akoby sa mu chcela prispôsobovať.

Kristína (ANTÓNIA LIŠKOVÁ), lekárka, uprednostňuje minimalistický štýl, vo farbách aj v siluete. Taká severská móda. Má rada nohavicové kostýmy, svetlé farby, jej štýl je elegantný a ležérny. Kombinuje dámske a pánske prvky. Má rada pleteniny.

Miša (ZUZANA NORISOVÁ) je jediná v prvej sérii matkou. Jej oblečenie je viac praktické, konfekčnejšie. Ona jediná nenosí modely od Borisa. Nemá na to čas ani kapacitu sa tak módou zaoberať ako ostatné, ale kamarátky majú na jej vkus svoj vplyv. Rieši problémy s oblejšími tvarmi, ale zbytočne. Má rada výrazné farby, kvetové vzory, veselé doplnky a trochu vintage štýl. Je veľmi ženská a vie byť aj sexy, keď treba.

Spomenuli ste Borisa Hanečku – spolupracovali ste pri výbere kostýmov aj s nejakými ďalšími slovenskými návrhármi?

Mala som ideu použiť v Milenkách slovenskú módu. Vytipovala som si piatich dizajnérov, ktorých tvorba sa mi páči. Ako prvému som zavolala Borisovi Hanečkovi, vybrala som si niektoré jeho modely a po odskúšaní na herečkách som sa rozhodla, že pri ňom aj pre tentokrát ostaneme. Veľmi dobre sa nám s ním spolupracovalo, nechal mi voľnú ruku pri použití a kombinovaní jeho kúskov. Pár model nám dokonca aj ušil, niektoré upravil. Napríklad Sandrine (Tánine) svadobné šaty vznikli vyslovene len pre náš seriál. V druhej sérii sme použili nádherné pleteniny od Dany Voda, s ktorou Boris spolupracuje. Z tejto spolupráce sa veľmi sa teším, bola inšpiratívna a obohacujúca.

Čo sa stane so všetkými tými úchvatnými kostýmami, keď sa seriál skončí?

Veľa kostýmov si samotné herečky a herci, prípadne členovia štábu odkúpili. Ostatné sme uskladnili do fundusu pre dalšie projekty.

Je to asi tak trochu záľudná otázka, ale máte aj nejaké naozaj obľúbené outfity, ktoré sa v seriáli objavili?

Mám radosť hlavne z toho, že to funguje ako celok. Ono je jedna vec, ako to vyzerá na herečke pri skúške, oko kamery vníma všetko ešte trocha inak a ďalšia vec je, či to funguje aj v dramatickej situácii. Snažila som sa nastaviť trochu zrkadlo nazvyme to slovenskému bulvárnemu “fashion štýlu”, ktorý nerešpektuje dispozície a osobnosť nositeľa a je na hranici ordinérnosti a nevkusu. Módne vychytávky za každú cenu, či mi to pristanie či nie, okázalosť a preplácanosť.

Všimla som si, že pri mnohých svetových seriáloch využívajú ich tvorcovia sociálne siete na to, aby na nich publikovali presný rozpis značiek, z ktorých sú poskladané outfity protagonistov… Pre tých, ktorí by si ich chceli zadovážiť. Nepremýšľali ste nad niečím podobným pri Milenkách?

Áno, ale všetky tie značky kostýmoví výtvarníci propagujú preto, lebo ich dostanú zadarmo. U nás to ešte takto nefunguje, napríklad stylisti pri fotení, alebo celebrity na akcie to majú zapožičané na tri dni a potom to vracajú do obchodov. Vtedy značky vyžadujú ako protihodnotu svoju propagáciu. Ja som väčšinu vecí kúpila, prípadne prenajala za požičovné. Pri seriáli potrebujete mať všetko k dispozícii nadlho, kostýmy sa perú, zničia. Niečo som na sociálnych sieťach už zdieľala a rada by som našim fanúšičkam poskytla viac informácii, verím, že pri ďalších projektoch, keď sa nám značky budú samé ponúkať, tomu už tak bude.

A na záver niečo na odľahčenie: viete si predstaviť, že by ste robili niečo iné, ako kostýmovú výtvarníčku?

Viem si predstaviť, že by som žila niekde pri mori, pestovala ruže, varila zdravé jedlo, meditovala a maľovala, inak nemením.

Alexandra Grusková vyštudovala Strednú umelecko-priemyselnú školu, odbor reštaurátorstvo. V roku 1994 absolvovala scénické a kostýmové výtvarníctvo na Divadelnej fakulte VŠMU, kde v rokoch 2000 – 2017 pôsobila ako pedagóg, od roku 2008 ako docentka na Katedre scénografie. Spolupracuje s poprednými režisérmi, venuje sa tvorbe pre operné, tanečné a činoherné divadlá na Slovensku a v Česku. Okrem tvorby pre divadlo pracuje aj ako architektka a kostýmová výtvarníčka pre film a televíziu. Viackrát bola nominovaná na cenu DOSKY za najlepšiu scénu a kostýmy, pričom je dvojnásobnou držiteľkou tohto divadelného ocenenia. V roku 2004 získala Cenu Tatra banky za umenie.

Foto: TV Markíza, Martin Črep a archív A.Gruskovej

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.