Let’s Dance: Glamúr a elegancia v podaní Kanisovej a Mikloška

Na televízne obrazovky sa vracia tanečná šou Let’s Dance. Jedenásť párov zložených z profesionálnych tanečníkov a osobností slovenského šoubiznisu, ktoré zabojujú o titul kráľa a kráľovnej tanečného parketu, sa predstaví divákom presne 11 rokov od prvej série. Okrem tanca zohrávajú v tanečných súťažiach dôležitú úlohu aj kostýmy. Spolu s vizážou sú akousi čerešničkou na torte, ktorá dodáva tanečnému výkonu ten správny efekt a lesk.

Kostýmy súťažiach a tanečného doprovodu má na starosti návrhár Fero Mikloško. A kým sa on naplno venuje tanečným kostýmom, Zuzana Kanisová vyberá outfity pre porotu a moderátorov celej šou. O detailoch z príprav si viac prečítajte v nasledujúcom rozhovore.

Na televízne obrazovky sa po dlhom čase vracia tanečná šou Let’s Dance, na ktorej obaja spolupracujete. Je niečo, prečo sa na tejto projekt  špeciálne tešíte?

ZK: Pre mňa je to už štvrtykrát a som rada, že opäť spolupracujem s Pycom, Adelou, Zuzkou Fialovou a ďalšími. Let’s Dance je krásna šou, na ktorej ma baví elegancia a noblesa. Tento projekt ma baví ako celok – málokedy sa stáva, že používate po celý čas len vrcholne spoločenské oblečenie. Vlastne ide o takú prehliadku večerných šiat. Takže glamúr a elegancia, ktorú prináša. A samozrejme práca so skvelými ľuďmi a tímom.

FM: Mňa tento projekt veľmi baví od začiatku, kedy som mal možnosť v prvej sérii dokonca účinkovať a historicky som prvý vypadol. Predsa len, lepšie ako tanec mi ide navrhovanie a realizácia kostýmov, čo sa skvele zúročilo práve mojou účasťou na 6. sérii. Osobne mi je veľmi blízka úroveň a noblesa tohto programu – tanec, hudba, skvelí ľudia a už spomínané, nablýskané kostýmy. Myslím si, že to je sen mnohých kreatívnych ľudí, ktorí pracujú s módou a majú aspoň trochu vzťah k tejto sfére.

Kde čerpáte inšpiráciu?

ZK: Predovšetkým na zahraničných červených kobercoch.

FM: Sprvu som si myslel, že tanečné šaty sú viac-menej dané, ale aj ony podliehajú trendom, čo ma veľmi teší. Nápomocní sú mi v tomto prípade najmä mladí tanečníci, ktorí cestujú po svete a sledujú novinky. Vieme sa užitočne dopĺňať – oni to praktično a ja to módne a trendové.

Ako vyzerá celý proces výberu outfitov a tvorby kostýmov na každý týždeň? Ako to máte rozložené časovo?

ZK: Všetky outfity, dámske aj pánske musia mať spoločenský charakter. Pre tématické kolá sa celý look pripravuje podľa témy. Ostatné kolá sú voľnejšie. Finálnemu živému vysielaniu predchádza kreatívna príprava, komunikácia s režisérom a zúčastnenými, kostýmové skúšky až po doladenie celého stylingu. Trvá to pomerne dlho, s prípravami sme začali už na začiatku júla.

FM: Jednotlivé kolá sú odsúhlasené týždeň vopred, čo úplne neznamená, že máme týždeň náskok. Kostýmy sa riešia v týždni priameho prenosu, kedže nečakané situácie môžu nastať kedykoľvek. Preto sa to radšej rieši na poslednú chvíľu, ale nie na úkor kvality. Môj tím, ktorý sa spolupodieľa na realizácii je viac-menej neustále k dispozícii.

Na čo sa môžeme tešiť hneď v prvom kole?

FM: V prvom kole to bude hneď niekoľko prekvapivých momentov – či už moderná hudba v spojení s klasickými tanečnými rytmami (ani ja sám som netušil, že to môže znieť tak super), až po kostýmy a samotných celebritných tanečníkov s ich partnermi. Bude sa na čo pozerať, pretože všetci budú veľmi sexi.

Majú pri výbere kostýmov a outfitov nejaké to slovo aj samotní moderátori, porotcovia a tanečníci?

ZK: S Adelou a Pycom spolupracujem už 10 rokov, takže navzájom vieme, čo môžeme od seba očakávať. Za tie roky sa im obom podarilo vytvoriť vizuálny štýl, ktorý sa s nimi automaticky spája. Takže v jeho duchu budeme pokračovať. Obaja uprednostňujú čistý štýl, nič príliš extravagantné alebo prekombinované. Jednoduchosť a elegancia. O tom, ako budú vyzerať, sa samozrejme dopredu rozprávame. Je nesmierne doležité, aby vo vybraných veciach nielen dobre vyzerali, ale sa aj tak cítili a boli s nimi zajedno.

FM: Celebrity sú šťastné, že ich obliekam práve ja, a preto mám aj posledné slovo.. 🙂 Pochopiteľne, že veľa vecí konzultujeme a prispôsobujeme na danú postavu a osobnosť, veď nikto netúži vyzerať smiešne alebo nevkusne. Je to aj moja vizitka, takže kompromisy áno, ale stále som v tomto programe kostýmový výtvarník ja.

Zuzka, pracuješ aj s nejakými konkrétnymi slovenskými návrhármi, sú to všetko originálne modely?

ZK: Veľa dámskych šiat sa pripravuje priamo na mieru. Najradšej spolupracujem s Michaelou Luptákovou a Ferom Mikloškom. V pláne mám použiť aj modely iných slovenských návrhárov ako aj zahraničných módnych značiek.

Čo sa stane so všetkými tými tanečnými kostýmami po súťaži?

FM: Pokiaľ sú šaty šité na mieru, čo je väčšina, sú to originály, ktoré po skončení šou putujú do kostýmového skladu.

Kostýmy sú neodmysliteľnou súčasťou výkonu každého profesionálneho tanečníka. Ich tanečné výkony by neboli možné bez dôrazu na kostýmy prepracované do detailov a dobre zvolené doplnky. Čo je pri ich tvorbe najdôležitejšie a kto vymýšľa témy?

FM: Témy vymýšľa choreograf s režisérom a podľa toho sa aj navrhujú kostýmy. Niekedy sú úplne tématické, aby sme presne vystihli ideu či príbeh. Inokedy zase čisto tanečné, aby sa zachovala autenticita programu, ktorý je o štandardnom a latino tancovaní – čo určite poteší porotu. Vsuvky typu “show dance” sú efektným spestrením programu pre oko diváka – ako to ja nazývam. Samozrejme, počas tých rokov som sa aj ja naučil, aké sú potreby a hlavne, aké je dôležité pohodlie tanečníkov. Nemá to ale veľmi ďaleko od reality, ktorú nosíme v bežnom živote.. Mám na mysli tú pohodlnosť, nie kilogramy štrasov a flitrov na odeve. I keď ja osobne by som sa tak obliekal od rána do večera! 🙂

xxx

Let´s Dance je licencovaný formát, ktorý pochádza z Veľkej Británie a slovenská verzia originálu Dancing with the Stars. Na obrazovkách TV Markíza sa objavuje už od roku 2006 a túto jeseň sa bude každú nedeľu vysielať už šiesta séria. Formát štartuje v nedeľu 3. septembra o 20:30.

Photo: Archív TV Markíza, archív Z. Kanisovej, archív F. Mikloška

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.