MISS SLOVENSKO 2019 Frederika Kurtulíková: Stojím nohami pevne na zemi

Od najstarších čias je inšpiráciou a múzou. K R Á S A. Pre každého znamená niečo iné. Je skrytá v ľudských životoch, tvárach, nedokonalostiach, má miliardy rôznych podôb. Tá fyzická je prvá, ktorú si všimneme, no pravá krása ženy je v jej nežnosti, ženskosti, čistote a láskavosti. Pridajte si k tomu inteligenciu, rozhľadenosť a úprimnosť, a máte tohtoročnú víťazku projektu MISS SLOVENSKO, 24-ročnú Frederiku Kurtulíkovú z Bratislavy.

Si pripravená na fakt, že tvoj život sa po víťazstve Miss Slovensko zásadne zmení? Dá sa na to vôbec pripraviť?

Nikdy sa asi nemôžeme na nič pripraviť na 100%. Priala som si víťazstvo, ale aj so všetkými povinnosťami, ktoré výhra prináša. Ešte pred súťažou som sa snažila dostať do obrazu, čo všetko súťaž a prípadné umiestnenie obnáša. Je to veľká zmena zo dňa na deň a začiatok býva ťažký. Ale to je presne to, čo ja milujem, vyjsť zo svojej zóny komfortu a učiť sa niečomu novému, naučiť sa plávať v nových vodách, prijímať výzvy a zároveň tešiť sa z dosiahnutého cieľa.

Miss Slovensko je súťažou ženskej krásy, kedy sa ale ty cítiš najkrajšia?

Keď som v psychickej a fyzickej pohode. Vtedy zo mňa vyžaruje šťastie a sebavedomie a myslím si, že to dosť ovplyvňuje, ako sa človek cíti a pôsobí na ľudí.

Keď je už reč o kráse, mnoho žien má pocit, že krása je len pre vyvolené. Čo si o tom myslíš?

Je smutné, keď si žena o sebe myslí, že je škaredá. Každá sme krásna, príťažlivá, len to v sebe musíme objaviť. Mne sa páči, keď je žena sebavedomá, dostane do popredia svoje jedinečné črty a vlastnosti, a naučí sa ako stlmiť svoje nedostatky. Každá ich máme. No a vyzerať dobre, si taktiež žiada svoj čas. Ženy sú veľakrát príliš obetavé a zabúdajú sa starať aj o seba, nielen o druhých.

V čom podľa teba tkvie ženská sila?

V rovnováhe medzi ženskou nežnosťou, citlivosťou a zdravým sebavedomím, istotou, sebestačnosťou. Myslím, že žena by mala mať svoje názory, nenechať sa ľahko ovplyniť, avšak stále nechávať priestor vo svojom živote pre druhých.

Byť Miss so sebou prináša veľa zodpovedností a čeliť budeš musieť rôznym názorom ľudí. Ako zvládaš kritiku?

Konštruktívnu kritiku si vždy veľmi rada vypočujem a beriem k srdcu. Avšak neprajné názory ľudí nie. To, čo o vás s takou istotou napíšu ľudia, ktorí vás vôbec nepoznajú, nehovorí nič o tom, kto ste vy. Dôležité je to, akú mienku máme my sami o sebe, poznať svoje prednosti a svoje nedostatky, neustále na sebe pracovať. Skúsenosťami som si vybudovala zdravé sebavedomie, pracujem predsa v oblasti modelingu a tam sa veľakrát servítka pred ústa nekladie. Nikto nie sme dokonalý, dôležité je vnímať veci s triezvou mysľou. Vedieť sa pochváliť, ale vedieť, kde ešte treba zapracovať. 
Kritiku teda vítam vo svojom živote, posúva ma dopredu.

Čo je tvoja najväčšia slabosť?

Nerozhodnosť. Dokážem päť minút stáť v obchode a rozhodovať sa, či chcem sladké alebo slané. A takto ťažko sa mi veľakrát rozhoduje aj v dôležitejších situáciach, čo nie je veľká výhoda v živote. Snažím sa na tom teda pracovať.

Hovorí sa, že ľudia sú natoľko šťastní, nakoľko im to ich myslenie dovolí. Ty už na prvý pohľad pôsobíš veľmi spokojne a vyrovnane. Máš nejaký tajný recept na šťastie?

Plne súhlasím. Môj tajný recept na šťastie? Som presvedčená, že život je príjemnejší, keď sme šťastní, preto keď sa stane čokoľvek, volím si vždy pozitívny postoj. Náš postoj je na nás, či bude pozitívny alebo negatívny, ja si však myslím, že negativita nás ďaleko neposunie. Naopak, keď človek vidí vo všetkom príležitosť, ponaučenie, a verí, že všetko sa deje z nejakého dôvodu, nič mu v šťastí a napĺňaní jeho cieľov nebráni. Vždy si nájde cestu.

Dostala si v živote od niekoho radu, ktorej sa vždy snažíš pridržiavať a ktorú by si rada posunula ďalej?

Tých bolo neskutočne veľa, ale takou úplne najzákladnejšou je pre mňa práve táto:
 Úspech je žatva našej tvrdej práce a vôle na sebe pracovať. Neúspech je len jeden z mnohých krokov na ceste k úspechu. A celý život sa to bude opakovať dokola. Takže stojme nohami pevne na zemi. 
A nemenej dôležitou radou je, že my sami musíme mať o sebe zdravú mienku, treba si vypočuť názory druhých, ale len my sa poznáme najlepšie, takže sa netreba príliš ovplyvňovať názormy druhých. Každý máme svoju cestu, ktorou kráčame a nie každý ju musí chápať alebo podporovať.

xxx

Foto: Tomáš Thurzo, Peter Stas, Gabriela Mendelová

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.