Na slovíčko s.. Lenka Šóošová

Moderátorka rannej šou Teleráno Lenka Šóošová sa minulý rok v septembri stala po druhýkrát mamou. K 5-ročnému Riškovi pribudol Ronald a Lenka má tak doma troch chlapov.

Aká si mama?

Neviem. Úloha byť maminou predsa prináša nielen krásne momenty, ale aj mnoho pochybností… Každý deň ale venujem svojím deťom toľko času a hľadám dostatok spoločných aktivít na to, aby jedného dňa, keď budú dospelí, povedali rovnako presvedčivo ako dnes, že som pre nich “tá najlepšia na svete”. To je moja priorita na najbližšie roky. Som najlepšou mamou, akou momentálne viem byť.

Čo je pre teba na rodičovstve najväčšia výzva?

Hmm.. Vychovať z detí dobrých ľudí.

Ako si prežívala tehotenstvo? Bol rozdiel medzi prvým a druhým?

Bol a veľký. Každé tehotenstvo je iné, jedinečné. A nie je to vždy romantika. Užívala som si to, no viem racionálne pripustiť aj mínusy, ktoré my maminy musíme a chceme zvládať počas obdobia očakávania. Druhýkrat ma trápili nevoľnosti počas celého tehotenstva. Napriek tomu som si toto tehotenstvo užila viac a na dieťatko som sa pripravovala menej “márnivo” 🙂 Nenakupovala som zbytočnosti, práve naopak – mala som menej výbavičky, ako som potrebovala. Keď sa Ron narodil, všetko sme však dohnali! 🙂

Ako si Riško zvykol na bračeka?

Veľmi sa na súrodenca tešil. Dokonca chcel, aby ich bolo 5, ale keď sa Ronald narodil, začalo náročné obdobie pre nás všetkých. Zistil, že sa svet netočí len okolo neho a že sa musí výrazne deliť o pozornosť celej rodiny, ale už je to v poriadku. “Upratali” sme to…

Keď sme už pri tom Riškovi, zdá mi to, alebo má veľkú záľubu v zbieraní kameňov? Trochu netradičné..

?? Áno, najprv to boli planéty… teraz kamene…V praxi tieto jeho netradičné záujmy prinášajú veselé momenty. Na prechádzkach napríklad vo voľnom čase zbieram štrk, aby “kamienkom nebolo zima” 🙂 Neskôr som od kamarátky dostala ruženín a jeho kamienkové okúzlenie sa ešte rozrástlo. Čítame o kameňoch. A vždy, keď zaspí, nejaké kamienky z bytu potajomky odnášame. Vďaka týmto jeho novým témam sa však veľa učím o témach, o ktorých som predtým nikdy ani nepremýšľala.

Ako to máte s výchovou detí – radíte sa s Richardom nejakými rodičovskými príručkami?

Nie. Aj s deťmi žijeme život tak, ako najlepšie vieme. Ale kedže mám kamarátku, ktorá je detskou psychologičkou, občas sa poradím. Sú to najmä situácie, výchovné momenty, ktoré sa opakujú a pri ktorých nie som si istá správnosťou vlastnej reakcie. Ako mama však často konám intuitívne a zväčša to funguje. Podľa príručiek by mi to asi išlo “kostrbato”:-)

Niekde som čítala, že pri východe detí je dôležitejšia kvalita ako kvantita času strávená s nimi…

Raz mi jedna múdra pani riaditeľka v škôlke povedala: “Lenka, keď prídeš domov z práce akokoľvek unavená pamätaj, že stred vesmíru sú tvoje deti!!! Žiadne upratovanie, varenie.. len ty a tvoje deti.” Funguje to.

Ako sa ti darí ladiť rodinu a prácu?

Nie vždy sa mi to darí, ale ak to funguje, tak vďaka za skvelých starých rodičov. No a v materstve sa žena naučí aj lepšie si manažovať čas.

Kde čerpáš inšpiráciu a energiu?

V deťoch. Deti sú najväcčší dar! Dávajú energiu aj inšpiráciu.

Myslíš, že je niečo, čo sa môžeme my, dospelí, 
od detí naučiť?

Deti nastavujú vždy svojim rodičom “zrkadlo”. Vďaka tomu sa učíme byť lepšími ľuďmi. Viac by sme sa ešte mohli inšpirovať ich bezprostrednosťou a úprimnosťou.

xxx

Photo: Petra Ficová, archív Lenky Š.

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.