Na slovíčko s… Andrea Kerestešová Růžičková

Pamätám si, ako by to bolo včera. Seriál Vyprávěj mi prinavrátil mnoho spomienok z detstva. Veci a udalosti, ktoré som sama prežila. Už po zhliadnutí prvých častí som vedela, že Eva Dvořáková, ktorú v seriáli hrala užasná Andrea Kerestešová Růžičková, bude moja srdcovka. Tak aj bolo. A keď som zistila, že Andrea je čerstvá mamička, oslovila som ju a poprosila, či by sa nepodelila o svoje pocity zo svojej doteraz najdôležitejšej a najkrajšej úlohy – úlohy matky.

Spomínate si na deň, keď ste sa dozvedeli, že ste tehotná? Ako ste to prežívali?

Áno, veľmi som si to priala a čakala som na to každý deň. Prežívala som to, ale veľmi pokorne a opatrne. Dve čiarky na tehotenskom teste ešte neznamenajú živé dieťa v náručí. Radosť bola obrovská, ale zároveň tichá a veľmi intímna…vlastne až do 5.mesiaca.

Ktorý trimester bol najťažší?

Asi ten prvý… Od chvíle, kedy som ucítila dieťatko, tak sa všetko zmenilo. Komunikoval so mnou každý deň a ujisťoval ma, že je všetko v poriadku.

Prvé sekundy, keď ste uvideli svojho syna Tobiáša… Čo sa Vám aj s odstupom času vynára stále v pamäti?

Nirvána. Pocit absolútna, pokoj, láska, šťastie, hrdosť, nesmierna harmónia v duši. Myslím, že sa v tú chvíľu zastavil čas.

Ako vyzerali Vaše prvé spoločné dni doma?

Boli sme spolu všetci traja aj s manželom. Bolo to krásne, harmonické a pokľudné. Telo bolo ubolené, veľmi, ale vedela som, že raz sa telo zahojí, takže som sa až tak veľmi neriešila. Boli sme nesmierne šťastní a boli sme stále spolu.

Ako zmenilo a ovplyvnilo materstvo Váš život a celkovo životný štýl? Nájdete si čas aj na seba?

Dospela som, zharmonizovala som sa, ukľudnila, prestala som riešiť hlúposti. Som mama a to je momentálne najviac. Pôrod mi pomohol uveriť v samú seba, dodal mi zdravé sebavedomie a ženskosť.

Prekvapilo Vás niečo na materstve?

Že je to ešte krajšie, než som si myslela. Je to obrovský príval energie a lásky.

Každá matka má svoje vychytávky a zvyky. Čo funguje na Tobiáša najlepšie?

Láska! Na všetko. Preto ho často nosím v šatke – keď je niečo boľavé, láska pomôže najviac. Dať dieťaťu pocit, že všetko bude dobré a nech sa deje čokoľvek, bude v objatí.

Žijeme v dobe, keď sme vďaka internetu neustále bombardovaní komentármi o tom, ako vyzeráme, čo jeme, aké sme dcéry, priateľky, manželky, matky. Máte nejakú radu, čo robiť, aby sa žene takéto veci nedostali pod kožu?

To nesuvisí len s materstvom, ale dnes už so všetkým. Každý je múdry, každý má vzorec na to, ako byť šťastný, dokonalý a pod. Ale vzorec neexistuje. Každý z nás je iný, každá rodina je iná… Ja osobne si myslím, že základ je poznať samého seba, svojho partnera, a riadiť sa tak vlastnými vzorcami a pocitmi. Pocit je nesmierne dôležitý, dôležitejší a múdrejší než rozum.

Photo:  Instagram/Andrea Kerestešová Růžičková

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.