Collaborations Fashion

EXKLUZÍVNE: Made in Czechoslovakia

Móda je pre nich hra, nie diktát. Sú talentované, kreatívne a majú nesmierny zmysel pre detail. Reč je o Eliške Chomistekovej a fotografke Tereze Nesnídalovej, ktoré spojili svoje sily a pre ChiChi nafotili módny editoriál zameraný na modely piatich, rovnako šikovných, módnych návrhárov – československého dua LA FORMELA, Jána Černého, Michaely Hriňovej, Michaela Kováčika a Lukáša Macháčka.

Meno Eliška Chomisteková mnohí možno poznáte. Slovenská blogerka a módna štylistka žijúca v Prahe sa pravidelne objavuje na rôznych módnych portáloch. V dobe, keď sa v street style do popredia pretláčajú častokrát naštylizované, premyslené a vykalkulované kombinácie lukratívnych módnych značiek, je Eliškin štýl svieži, spontánny a unikátny. A podobnú energiu cítiť aj z nasledujúcich fotografií, na ktorých vám tvorbu svojich obľubených návrhárov sama aj priblíži. S Terezou Nesnídalovou sa zoznámila počas pobytu v Austrálii. Terezinou veľkou vášňou je okrem fotenia kreslenie a cestovanie. Do svojich fotiek vždy dáva celú dušu a emóciu, čo je vidieť …

JÁN ČERNÝ Wear 

Mladý český dizajnér, študujúci v Zlíne patrí aktuálne medzi najvýraznejšie talenty na českej módnej scéne. Miluje vytvárať v ľuďoch nové pocity, zážitky a presne tým je aj účasť na jeho prehliadke. Ako sám tvrdí, s každou jednou kolekciou vytvára zážitok, emócie a značku nového sveta. Poznávacím znamením jeho tvorby je pretváranie odevov – denimové bundy. Jeho rukupis ostáva nepovšimnuteľný a jeho modely sú často viditeľné v magazínoch, na blogeroch a mnohých fashion eventoch, kde sa prezentuje. Rád pracuje s kontrastami, akými sú uniformita x túžba po pozornosti alebo maskulinita x feminita.

Z jeho najnovšej kolekcie FW2017 ma najviac očaril červený lakovaný opasok, ktorý môžete vidieť aj na fotkách.

LA FORMELA

Pôvodne zloženie troch dizajnérov, dnes už len dvoch Miroslavy a Antonína, ktorí založili značku v roku 2010. Ich kolekcie sú vždy originálne, funkčné a výrazné. Každú sezónu sú súčasťou Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku (MBPFW), kde patria k najvýraznejším a najvplyvnejším dizajnérom na lokálnej scéne. Vetou „Chceme se učit, s každou kolekcí vymýšlíme něco nového,“ by sa dala opísať práca dizajnérov čerpajúcich inšpirácie prevažne z histórie a umenia.

LaFormela je jeden z mojich najobľúbenejších módnych značiek na lokálnej scéne. Z ich dielne môžete nájsť v mojom šatníku niekoľko modelov ako kabát z kolekcie FW2016, mikinu s potlačou a opasky. Milujem ich tvorbu a taktiež ich osobnú stránku. Veľmi im fandím.

 

 

MICHAEL KOVÁČIK

Čierna a minimalizmus sú symbolom tvorby, v ktorej sa snaží vždy kombinovať ženskosť a komfort daného modelu. Michael Kováčik patrí k obľúbeným módnym dizajnérom a stylistom so zmyslom pre detail, kvalitné materiály a strihy, ktoré tvoria gro jeho tvorby. Jeho modely obľubujú mnohé známe mená, medzi nimi Aneta Vígnerová, Karolína Chomisteková či Barbora Franeková.

Michaela milujem pre jeho ženské modely, ktoré sú nesmierne nadčasové. ELEGANCIA A MINIMALIZMUS rovná sa Michael Kováčik.

 

 

LUKÁŠ MACHÁČEK

Talentovaný český dizajnér pôsobiaci v Prahe od roku 2011 je tiež známy ako popredný stylista. Jeho klientkou je aj Monika Bagárová, s ktorou spolu navrhli kolekciu Monika Bagárova x Lukáš Macháček – MBLM. V jeho tvorbe sa odrážajú kľúčové slová ako jednoduchosť, kvalita, kombinovateľnosť a nadčasovosť. Rád pracuje s materiálmi ako hodváb, viskóza, bavlna a vlna. Inšpirácie čerpá z ulice a svojich zahraničných ciest: „Veškeré módni dění súčasnosti sa děje přímo na ulici, není tedy řeba chodit pro inspirace príliš ďaleko,” tvrdí.

Na fotkách z jeho aktuálnej kolekcie FW2017 môžete vidieť modely ako čiernu koženú sukňu v kombinácii s tričkom a bavlneným šálom, a tiež sako s vypchávkami – môj najobľúbenejší kúsok.

 

 

 

MICHAELA HRIŇOVÁ

Slovenka študujúca odevný dizajn v Zlíne. Ona sama verí, že „oblečeniu vdychuje ducha práve jeho nositeľ, dáva mu život a naopak odev by mal človeka, ktorý ho nosí vyzdvihovať a dodávať mu ten neopakovateľný pocit jedinečnosti. Móda nie je len o efekte a blýskavosti, ale predovšetkým o identite človeka a jeho komunikácii so svetom.“ Hlavné prvky jej tvorby sú: inšpirácia pánskymi strihmi premietnutá do womenswear, oversized silueta, storytelling, kov, koža, silikón a zameranie na detail. Svoju poslednú kolekciu DON’T PANIC odprezentovala aj na MBPFW FW2017 ako finalistka VAN GRAF JUNIOR TALENT. Ideovým základom pre túto kolekciu bola kniha Stopárov sprievodca galaxiou, kde pod pokrývkou irónie, sarkazmu a humoru sa v tomto diele ukrýva obrovská spleť príbehov a situácií reflektujúcich súčasný svet.

Absurdné situácie každodennosti, výstražné znamenia, ktoré prehliadame, naše návraty do minulosti a cesty do budúcnosti s heslom – hlavne čo najmenej prítomnosti a reálnosti. To sa v kolekcii odzrkadľuje cez výstražné laná, ktoré prepájajú celú kolekciu, inšpiráciou v starej leteckej bombere, prevedenou do nových materiálov. Kontrasty starého a nového, slobody a zviazanosti.

 

xxx

Eliška Chomisteková sa blogovaniu venuje už niekoľko rokov, pričom jej blog je primárne založený na obrázkových inšpiráciách a fotografiách outfitov. Navrhuje si aj vlastné oblečenie, ktoré ste na nej mohli vidieť počas finále Miss Slovensko alebo na MBPWF. Zaujíma sa o udržateľnosť v módnom priemysle a ekológiu, čomu prispôsobuje aj svoje návyky a životný štýl. Najčastejšie sa inšpiruje umením (Jacskon Pollock, Alesandro Ljubicic), ikonami 60.- 70. rokov, Biancou Jagger a tvorbou Bruca Webbera. Potrpí si na kvalitné doplnky (kabelky a topánky), ktoré tvoria základ jej šatníka. Rada podporuje kúpou modelov mladých českých a slovenských návrhárov, v ktorých tvorbu verí a veľmi by si želala, aby sa im venovala väčšia pozornosť, z čoho vznikol aj nápad pre tento unikátny editoriál. I: @eliskachomistekeliskachomistek.com

Foto: Tereza Nesnídalová, I: @_tessn_
terezanesnidalova.myportfolio.com

You Might Also Like