Emma a Soňa: Chceme robiť radosť nielen sebe, ale aj druhým

Móda je fenomén, ktorý po stáročia ovplyvňuje naše konanie a myslenie. Zasahuje do nášho života, ovplyvňuje náš životný štýl. Emma Tekelyová Soňa Müllerová vedia o tom svoje. Dve ženy, ktoré obdivujem už roky. Dve ikony, ktoré sú pre svoj nezameniteľný štýl a cit pre detail inšpiráciou pre dievčatá a ženy na celom Slovensku. Majú toho toľko spoločného, a predsa sú každá iná. Každá z nich je jedinečná.

Štýl je harmóniou medzi osobnosťou človeka a tým, ako navonok vyzerá. A v tomto duchu sa nesie aj ich spoločný Instagram @mydve2, ktorý si pred pár mesiacmi spolu založili. O móde, ale aj o tom, čo ich k tomu viedlo, si môžete prečítať v nasledujúcom rozhovore.

To, že milujete módu, je o vás oboch známe. Čo vás na nej baví najviac?

Emma: Keď som začínala ako modelka a v televízii ako hlásateľka a moderátorka, móda bola paráda. Pekne oblečené ženy (podobne ako my na obrazovke) si nechali šiť v salónoch, ak nechceli nosiť konfekciu. Preto som sa v móde veľa angažovala. Založila som experimentálne Štúdio módy, bola som garantom súťaže pre mladých tvorcov časopisu Burda, publikovala som, robila som módne poradne a napokon, v rámci niekoľkoročnej spolupráce s istou módnou značkou, som mala možnosť spoznať veľký svet módy v New Yorku. Na móde ma neprestalo baviť to, že je stále plná momentov prekvapenia. Dnes ňou môžeme vyjadriť štýl, ale aj postoj, identitu. Je takým fenoménom, že sa stala medicínsky uznávanou terapiou pre duševné choroby. Tak to je vážne wow!

Soňa: Mne sa jednoducho móda páči, od detstva, a aj keď som vyrastala mimo nej, vždy ma to k nej ťahalo, neviem prečo. Sedávala som v kuchyni pri mame, keď mi plietla sveter alebo šila sukňu, aby som nezapadla do davu, lebo som sa chcela líšiť tým, ako sa obliekam. Neskôr to bolo pre mňa vzrušujúce – listovať v zahraničných časopisoch, ktoré sa dali iba ťažko zohnať, sledovať módu a všetko, čo s ňou súvisí. Potom to bola súčasť mojej profesie hlásateľky a moderátorky – pekne sa obliecť, keďže sme ľuďom na očiach. A teraz, keď sme už v kategórii over 50 plus, tak sa teším, že čo sa oblečenia týka, sú také obrovské možnosti. Dnes viem, čo mi svedčí a keďže sme s Emmou na rovnakej vlne, tak môžeme inšpirovať aj ženy , ktoré sú okolo nás. Viete, aká je to radosť, keď vás pani novinárka pozve na rozhovor a povie: „Moja dcéra vás sleduje a povedala mi „Mami a ty sa prečo neobliekaš tak ako ony? Čoho sa bojíš?“ Najlepšia referencia, však?

Kto vás v móde inšpiruje, máte nejakú obľúbenú osobnosť, ikonu, návrhára?

Emma: V móde mám rada takú tú ženskú hriešnosť „všetko alebo nič“. Imponuje mi čistý štýl Victorie Beckham, ale aj excentrickosť Donatelly Versace. Sledujem dánske blogerky, ktoré svojim štýlom šliapu na prsty Parížankám. Vniesli do módy novú ódu na radosť.

Soňa: Ja sledujem všetko, čo mi príde pod ruku – Instagram, on-line módne časopisy, printy, všetko, len mám málo času…

Ako vnímate slovenskú módu a to, ako sa zmenila za posledných niekoľko rokov?

Emma: Milujem štýl návrhárov, ktorí vnímajú šaty nielen ako pekný obal, ale vložia do modelov energiu, odkaz, filozofiu.. ako to robí Ferko Mikloško, Miška Luptáková a Martin Hrča. Potešilo by ma, keby mladí takto zikonizovali aj krásu našho folklóru. To je podľa mňa výzva.

Soňa: Ja to tak potichu sledujem, odkedy sa to začalo u nás formovať. Ferko Mikloško šil ešte v pivnici, keď mi pripravoval šaty na odovzdávanie televíznych cien. Držím palce všetkým návrhárom, ktorí kontinuálne tvoria toľké roky, sú vytrvalí, nevzdali to a za to obdobie sa im podarilo naučiť naše ženy, aký je rozdiel medzi autorskou a komerčnou módou z reťazcov. Mnohé ženy už vedia oceniť ich tvorbu a doprajú si ju.

Ťaháte to spolu už celkom dlho, je niečo, na čom sa nezhodnete?

Emma: Na sociálnych sieťach nás označujú za sestry, tak asi by sme si mali niekedy skočiť sestersky do vlasov. Ale my sme už veľké a rešpektujeme názor jedna druhej. Vlastne aj to nás baví, že o veciach diskutujeme a občas jedna nemá pravdu. Ale obe máme dcéry Emy, obe vyštudovali módu, máme s nimi blízky vzťah aj v rámci obliekania a možno aj vďaka nim nadhľad. Tak napokon sa vždy zhodneme.

Soňa: Presne tak. Súhlasím. Opäť zhoda. A rozdielne názory tej druhej nás obohacujú a usilujeme sa vyladiť. Zatiaľ sa to darí.

Radíte sa jedna s druhou pri kúpe oblečenie a doplnkov?

Emma: Nie. Každá máme svoj štýl i preferencie. Soňa miluje eklektické skladačky, sofistikované outfity a vyzerá v nich veľmi dobre. Ja som skôr taká bytosť normcore, čiže čím menej tým lepšie, lebo keď mám na sebe minimum farieb a kúskov oblečenia, som to ja.

Soňa: Áno, ja som taká jemne povedané hravejšia, detskejšia, ale minule som si uvedomila, že to celkom pekne dotvára Emine outfity dokonalé svojou čistotou a jednoduchosťou.

Do akého kúsku sa podľa vás oplatí túto sezónu naozaj investovať?

Emma: Môj módny život vyzerá tak, že neriešim trend ani sezóny, hľadám vždy to svoje – dobré džínsy, niečo čierne, občas niečo uletené, vtipné… a najnovšie napríklad tenisky. Ten nový pocit, že v nich nevyzerám ako biatlonistka, ale ako JA, ten v móde milujem.

Soňa: Ja to neviem zadefinovať. Ale keď niečo také vidím, čo považujem za jedinečné a zapiští mi srdce, tak to kúpim. So srdcom. S chladnou hlavou kupujem basic oblečenie, aby bolo čo ozvláštňovať.

Trendy sa neustále opakujú a vracajú. Je nejaký, ktorý by ste si na seba nikdy neobliekli?

Emma: Roky 70. a 80., ktoré sa teraz vracajú, vo mne vzbudzujú brutálny odpor. Zažila som ich také tie socialistické, ked ženy šili a štrikovali podľa Burdy a všetko to bolo také robené na kolene. A hlavne všetky vyzerali rovnako.

Soňa: Nikdy nehovor nikdy. Roky som hovorila, že ma nikdy nikto neuvidí v kvetovaných šatách, lebo mi to pripomína kvetované zásterky z minulosti a toto leto by ste ma určite v kvetovaných modeloch videli.

Pred nedávnom ste si založili spoločný Instagram myDVE. Čo vás k tomu viedlo?

Emma: Na sociálne siete ma dávnejšie nahovorila dcéra kvôli knihám, ktoré píšem pre ženy. Nápad založiť @mydve vznikol pred dvomi mesiacmi. Soňa mi navrhla, aby som robila módu do Dámskeho klubu v televízii. Diváčky začali písať, že sme super dvojica, že by sme mali mať samostatnú reláciu o móde a mňa napadlo skúsiť to na Instagrame.

Soňa: Mňa k tomu priviedla Ema a aj stále vedie… Je už profesionálka na sociálnych sieťach, má energiu, drajf. Ja mám denné vysielanie programu pre ženy v televízii a na našom profile zatiaľ iba „pricmrdávam“, ako by povedal jeden môj kolega. Ale baví ma to. Je to nový rozmer v mojom živote.

Ako vnímate fenomén sociálnych médií? Nemáte pocit, že vytesňuje osobný kontakt?

Emma: Život je každým rokom rýchlejší, preto fenomén sociálnych sietí funguje. My dve sme tiež v neustálom pohybe, ale keď sa nevidíme tri dni, jedna spontánne povie “nedáme kávu”?

Soňa: Presne tak, odkedy máme spoločný profil, viac sa vidíme…

Čo by vás v budúcnosti potešilo, aký je plán a zámer s myDVE?

Emma: Chceme inšpirovať ženy nielen módou, ale ich aj nakaziť optimizmom. Móda nežije vo vzduchoprázdne, súvisí dnes so všetkým. Čas beží a nevráti sa, deň, kedy sme sa nezasmiali a nezažili niečo pekné, akoby nebol. Preto chceme na Instagrame (aj FB) zviditeľňovať aj kultúru a umenie, krásu vo všetkých formách a zdieľať ju s tými, ktorí nás sledujú. Tešiť sa, radovať, nadchýnať, zažívať nové veci je to, čo nás baví. V živote je stále čo objavovať. Pomocou @mydve2 ale chceme aj pomáhať, hladať a nachádzať zmysluplné projekty, byť pri tom, kde bude treba.

Soňa: Presne tak. V decembri sme pomohli útulku Slobody zvierat odovzdať pol tony granulí pre psíkov. S heslom Módou proti rakovine! sme sa zapojili do kampane NIE rakovine pankreasu. Teraz v januári pripravujeme stylingový a beauty deň pre onko pacientky, ktoré potrebujú naštartovať. Chceme aj ďalej robiť radosť nielen sebe, ale aj druhým. To sme MY Dve.

xxx

Photo: Ivana Tomková a Instagram @mydve2

By Barbora

Slovakia-born, Toronto-dwelling fashion lover. A fashion consultant, freelance writer, red carpet reporter and the creator behind ChiChi.