Interviews Lifestyle

Šťastný nový rok: Čo o filme povedali herci

Vianočná komédia slovenského režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok má za sebou slávnostnú premiéru v Bratislave a od zajtra, 5. decembra, si ju môžete pozrieť v kinách po celom Slovensku. Ak ešte stále váhate, či je to film pre vás, možno vám pomôže, čo mi o natáčaní prezradili herci Táňa Pauhofová, Ján Koleník, Zuzana Norisová a pani Emília Vášáryová

Komédia Šťastný nový rok je nielen príbehom o láske, ale aj o blízkom priateľstve štyroch kamarátok a podľa toho, čo som videla, by som povedala, že vy štyri ste si naozaj veľmi blízke aj v súkromí..

Zuzana N.: Je to tak. Veľmi sme sa všetky na seba tešili, a budeme vždy rady, keď sa budeme zase môcť stretnúť.

Táňa P.: Toto spojenie už vzniklo na seriály Milenky a práve to, ako sa máme veľmi rady je ten hlavný dôvod, prečo sme chceli znovu byť takto spolu, a aj preto to bolo celé také rozprávkové.

Vy všetci sa herectvu venujete už pomerne dlho, vie vás na ňom ešte niečo prekvapiť? Prípadne, spomeniete si na nejakú scénu z filmu, ktorá vás možno niečím prekvapila, na ktorú budete ešte dlho spomínať?

Milka V.: Na herectve ma stále dokáže prekvapiť všetko, dobrá rola, dobrý autor. Vziať rolu v tomto filme som sa rozhodla aj preto, že sú to všetko veľmi milí ľudia a vznikla z toho taká milá atmosféra. A tiež som ešte chcela ísť do Tatier. Ja milujem zimu, sneh, milujem fujavice a všetko okolo toho. Z malej časti, jednej tisíciny, je to aj môj príbeh. Ja chodím do Tatier pravidelne už strašne dlho, odkedy sa mi narodil môj prvý syn..

Táňa P.: Ja som človek, ktorého konštantne niečo prekvapuje na herectve. Celkovo tá herecká profesia nie je iba ľahká. Či už v rámci času alebo tlaku, herectvo so sebou prináša veľmi náročné situácie, ale evidentne to kvôli niečomu je, prečo to máme radi a potrebujeme to.

Ján K..: Pre mňa to bola vôbec prvá premiéra v kine, na plátne, ja som ešte vo filme neúčinkoval, a aj preto som sa na to veľmi tešil. V pamäti mi najviac utkevela scéna, keď sme išli v zubačke na Hrebienok bola hmla a počasie nebolo prívetivé, tak som si vravel, že pre túto scénu je nutné vidieť hory a zasnežené končiare. Vyšli sme von, ja som zabrnkal na gitare, obloha sa roztvorila a zrazu sa všetci turisti, ktorí boli okolo, zhŕkli k nám a výsledkom bol nadštandartný komparz vo veľmi príjemnej atmosfére. Vďaka tomuto filmu som bol aj prvýkrát na Hrebienku a možno po 20 rokoch v Tatrách.

Zuzana N.: Ja si pamätám na tú strašnú zimu! Keď sme pri Štrbskom plese, kde sme s Tomášom Maštalírom a našou filmovou dcérkou natáčali scénu, mala som na nohách len tenké silonky, bola polnoc a strašná zima, a to som sa teda naozaj modlila, nech je to už hotové… To si budem pamätať ešte veľmi dlho.

Aké je podľa vás hlavné posolstvo tohto filmu? Prečo by si ho ľudia mali prísť pozrieť?

Milka V.: Štastný nový rok je akýmsi vianočným darčekom pre divákov. Mal by im priniesť pohodu, dať lásku, trochu túžby a k tomu ešte tie naše krásne Tatry.

Zuzana N.: Je to komédia plná absurdných a vtipných momentov a pred Vianocami, a v dnešnej tak trochu pochmúrnej dobe, je to presne niečo, čo ako ľudia potrebujeme.

Táňa P.: Ja si myslím, že je pekné, keď ženy a muži spolu dokážu počinúť a tráviť spolu čas, takže muži by so svojimi priateľkami, partnerkami, manželkami, dcérami, sestrami, mamamy mohli prísť a mohli by si spolu urobiť pekný večer a nechať sa tým našim filmom tak nejak pohladiť.

Ján K.: Dlhé roky, keď tu ešte tak prežívala, tak tlela filmová tvorba, tento žáner tu chýbal.. Také, že poďme teraz do kina vyložene sa zabaviť. Podľa mňa bol veľmi dobrý ťah od tvorcov vytvoriť vianočný film, ktorý tu vlastne ešte nebol. Je to komédia, vianočná, je to fashion, je to pozitívne, čo viac?

Film sa volá Šťastný nový rok.. Aký by mal byť rok 2020, aby ste si mohli povedať, že bol šťastný?

Táňa P.: Ja asi myslím, že tie veci, ktoré majú prísť prídu, a aj keď niekedy strašne bolia, to ešte vôbec neznamená, že ich nebolo treba. A že spätne sa dajú vyhodnotiť ako nešťastné. Čiže nech príde, čo má, šťastie bude, keď sa to naučím všetko prijímať. Ja vylučujem zo svojho života podmienky, to znamená, nemám také že „ak“ a „keď“… Nech príde, čo má a bude dobre.

Film Šťastný nový rok, pod ktorý sa producentsky a scenáristicky podpísala Adriana Kronerová, sleduje príbehy štyroch priateliek (Táňa Pauhofová, Gabriela Marcinková, Zuzana Norisová a Antónia Lišková), ktoré sa nachádzajú v rôznych životných situáciách. Hviezdne herecké obsadenie filmu o tom, že láska má mnoho podôb, ale nakoniec si každého nájde, dopĺňa Emília Vášáryová, Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Marek Majeský, Jiří Bartoška a Jakub Prachař.

Foto: Peter Frolo pre Be Well Media

You Might Also Like