Fashion Interviews

Na slovíčko s.. Fero Mikloško

Jeseň a zima sa v šatníkoch u väčšiny spája s tmavými farbami, ty si ale predstavil explóziu farieb a vzorov vo veľmi efektnom a eklektickom spojení, čo ťa k tomu viedlo?
Po minuloročnej kolekcii jeseň-zima, ktorá sa niesla v úplne čiernom duchu som vedel, že tento rok to troška príjemne preženiem s farbami a dezénovými kombináciami. Bavilo ma po každom vystrihnutí modelu z látky dolaďovať a došperkovať výsledok s rôznymi aplikáciami, či už v podobe kože, alebo našívacích kvetinových vzorov.

Kolekcia bola štýlovo rozdelená na tri časti, ako vyzeral kreatívny proces návrhovania a tvorby jednotlivých modelov?
Základom bola prvá časť s názvom BOHO MIX, to bol pre mňa hlavný highlight prehliadky a sezóny. Kabáty, kožušiny, šaty, roláky… a druhá časť ASIA STYLE bola mojim osobným spríjemnením kolekcie, menej kúskov, ale o to prepracovanejších. Mal som chuť tento rok urobiť z predstavenia kolekcie malú show, nielen 8-minútovú prehliadku jednotnej kolekcie. Moja klientela očakáva každú sezónu niečo výnimočné, tak sa snažím stále niečo vymýšľať tak, aby to bolo aj pre oko, aj pre šatníky dám. A poslednou kolekciou bola doslova “MOJA” kolekcia, plná čipiek, lesku a noblesy, inšpirovaná farbami a dizajnom štýlového Zenbooku spoločnosti ASUS, nesúca názov “POWERED BY ASUS”.

Pre koho je kolekcia určená? Niekde som čítala, že všetky kúsky sú už rozpredané, je to pravda?
Niektoré kúsky boli už pred prehliadkou predané, ale to len na základe dobrých vzťahov s klientkami, ktoré bažili po fotkách modelov “pred” a po prehliadke následne kompletizovali svoje outfity. Môžem povedať, že sa tak deje po každej prehliadke – práve preto to robím, aby sa modely nosili a predávali, aby boli všetky strany spokojné.

miklosko-fw16-backstage-3

Jednu z vecí, ktorú na tvojej tvorbe zbožňujem, sú všetky tie decentne a štýlovo spracované trblietavé materiály a dezény, ktorých sa však mnohé ženy, aj muži, stále boja. Máš nejaký tip, ako takéto luxusnejšie a pre mnohých večerne pôsobiace modely zakomponovať do outfitov na bežné nosenie?
V živote som stretol hádam jednu jedinú osobu, moju priateľku Angeliku, ktorá milovala a miluje nosiť na deň takéto vycibrené, flitrové kúsky. Jej kombinácie ma dodnes inšpirujú a ja už ani nepovažujem flitre a lesk za výhradne večerný outfit. Pokiaľ je to s vkusom nakombinované, nevidím dôvod, prečo si nedať flitrové sako aj na deň. Pracovné či osobné podmienky dokáže každý posúdiť sám, inšpirácia od návrhára vám má dodať odvahu.

Pri stajlingu spolupracuješ už dlhodobo so Zuzkou Kanisovou, čo ťa na práci s ňou najviac baví?
Styling pri prehliadke je rovnako dôležitý ako kolekcia samotná! Každý aktívny návrhár spolupracuje so štylistom, alebo tímom, ktorý dotvára vzhľad oufitov na mólo. Predstavenie je v tomto prípade spojením tvorby etablovaného dizajnéra a vízie skúseného štylistu, pričom obaja vzájomne sledujú rovnaký cieľ – odprezentovať aktuálny trend značky, ktorá má vlastný štýl a rukopis. Pri navrhovaní uvažujem ako o celku podľa vlastných predstáv a potrieb klientov, štylista pracuje s už hotovým produktom a dodáva výsledku trendový a komerčný rozmer. So Zuzkou spolupracujeme už dlho a naša profesionálna spolupráca je založená nielen na osobnej dôvere, ale aj spoločnom pocite vnímania módy a zmysle pre detail.

miklosko-fw16-backstage-7

Na slovenskej módnej scéne pôsobíš veľmi dlho. Ako sa za ten čas zmenil tvoj pohľad na módnu tvorbu u nás na Slovensku?
Moje názory na slovenskú módu, respektíve jej tvorcov sa rôznia, ale popravde sa tým príliš nezaťažujem. S niektorými návrhármi mám priateľské vzťahy, s inými žiadne. Myslím si, že je tu naozaj málo fundovaných ľudí, s ktorými sa dá príjemne porozprávať o slovenskej móde, ale ani to nejak zvlášť neriešim. Dobrých návrhárov je tu pár, ti ostatní majú pred sebou dlhšiu cestu spojenú najmä so skvalitnením servisu, ochotou tímovej spolupráce a pravdivou prezentáciou skutočnej tvorby. Sebareflexia vie byť naozaj užitočná 😉

V čom podľa teba tkvie tajomstvo úspechu takejto dlhej existencie na módnej scéne?
Pokora, rešpekt a sebadôvera.

Fotografie celej kolekcie si môžete pozrieť tu.

miklosko-fw16-defile-2

Meno Fero Mikloško sa spája s tým najlepším v oblasti slovenskej módy už takmer 20 rokov. Značku MIKLOSKO FASHION DESIGN pravidelne vyhľadávajú nielen známe osobnosti kultúrno-spoločenského života, ale aj stála klientela, ktorá oceňuje originálnu módu pre rôzne príležitosti.

Photo: Dominik Babušík

You Might Also Like